Samorządy realizują te zadania z "nielegalnych" pieniędzy. Proceder trwa od lat, a władza przymyka oczy

W 2015 roku rząd PO-PSL stworzył ujednolicony sposób finansowania wydatków samorządowych. Model wówczas przyjęty jest nielegalny – uważają samorządowcy
W 2015 roku rząd PO-PSL stworzył ujednolicony sposób finansowania wydatków samorządowych. Model wówczas przyjęty jest nielegalny – uważają samorządowcy Marcin Stępień/Agencja Gazeta
W 2015 roku rząd PO-PSL stworzył ujednolicony sposób finansowania wydatków samorządowych. Model wówczas przyjęty jest nielegalny – uważają samorządowcy. Teraz w sukurs przyszła im Najwyższa Izba Kontroli.

Model wpisany do ustawy budżetowej dwa lata temu jest kontynuowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. PiS ma nawet zamiar ciągnąć go nadal. Chodzi w nim o to, by zadania zlecone samorządom (np. wydawanie dowodów osobistych) uzyskały ujednolicone dla całego kraju stawki. Od pewnego czasu na pomyśle pojawia się jednak coraz więcej rys.– Podzielamy pogląd, że przyjęty przez MF system standaryzacji wyceny dotacji celowej jest nielegalny, ponieważ nie ma żadnej podstawy prawnej - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z urzędu miasta w Bydgoszczy. Ten sam argument podnosi Barbara Skrabacz-Matusik z krakowskiego magistratu, zauważając, że system jest oparty na dowolnych założeniach.

Podobne zdanie wygłosiła niedawno NIK. Po kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Finansów Izba zauważyła, że „proces standaryzacji obliczania dotacji celowej na obsługę spraw obywatelskich przeprowadzono nierzetelnie”.

źródło: Gazeta Prawna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...