To już oficjalne! Polska gospodarka dołączy do światowej elity. Jest w niej tylko 25 państw

Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych
Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych Waldemar Gorlewski/Agencja Gazeta
Agencja indeksowa FTSE Russel zadecydowała o przeniesieniu Polski z grona rynków zaawansowanych rozwijających się do rozwiniętych. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 roku.

Agencja FTSE Russel co roku dokonuje przeglądu państw zaszeregowanych do 4 kategorii: rozwiniętych (Developed), zaawansowanych rozwijających się (Advanced Emerging), rozwijających się (Secondary Emerging) oraz granicznych (Frontier). Już za rok Polska, jako pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej, znajdzie się w tej pierwszej grupie, w której obecnie znajduje się 25 państw.

Przy podjęciu decyzji agencja kierowała się takimi czynnikami jak otoczenie regulacyjne, infrastruktura i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego i rozwój rynku instrumentów pochodnych.

– Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać – skomentował w komunikacie prasowym Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.

Indeksy FTSE Russell są wykorzystywane przez największe fundusze inwestycyjne na świecie do określania wzorcowych portfeli inwestycyjnych. Kwalifikacja wiąże się potencjalnie z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE, grupujących spółki z rynków rozwijających się, do indeksów grupujących spółki z rynków rozwiniętych.
Trwa ładowanie komentarzy...