To będzie najwyższy debiut giełdowy na świecie. Ta firma jest warta cztery razy więcej od całej polskiej gospodarki

Na giełdę trafi wart 100 mld dolarów pakiet 5 proc. akcji Saudi Aramco
Na giełdę trafi wart 100 mld dolarów pakiet 5 proc. akcji Saudi Aramco mat. prasowe
Mowa o Saudi Aramco – to najbogatsza firma świata. Jej minimalna wartość szacowana jest na 2 bln dolarów. Jej saudyjscy właściciele potwierdzili, że część akcji SA trafi do obrotu publicznego. Ma to być pakiet o wartości 5 proc. firmy – wart obecnie ok. 370 mld złotych (100 mld dolarów).

Dla porównania – dochody budżetu Polski w 2016 roku wyniosły 317 mld złotych, a więc według obecnego kursu amerykańskiej waluty – ok. 86-87 mld dolarów. Całe PKB Polski to 1,85 bln zł w 2016 roku, czyli cztery razy mniej, niż wynosi wartość saudyjskiej firmy.

Według prezesa koncernu, Amina Nassera, akcje Saudi Aramco trafią do obrotu już w 2018 roku, prawdopodobnie w drugiej jego połowie. Kraj planuje w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony zgarnie z emisji akcji około 100 mld dolarów, z drugiej zaś da wyraźny sygnał otwierania się na zagranicznych inwestorów.

Ten plan jest dużo szerszy. Obecnie Saudyjczycy dosłownie siedzą na ropie i kontrolują jej ceny na całym świecie. Ropa kiedyś się jednak skończy i władze mają tego świadomość. Zachodni inwestorzy mają pomóc krajowi w przejściu transformacji gospodarczej i zmniejszeniu roli ropy w przychodach państwa.


Akcje Saudi Aramco mają trafić na dwie giełdy. Jedną będzie lokalny parkiet, drugą – Nowy Jork, Londyn albo Honkgkong.

Koncern Saudi Aramco został założony w 1933 roku. Zatrudnia 61 tysięcy osób.

źródło: Bankier.pl
Trwa ładowanie komentarzy...