Google i Apple się nie popisały. Ich sztuczne inteligencje zaliczyły tak fatalne wyniki, że firmy odmówiły komentarza

Iloraz inteligencji algorytmów rozwijanych przez największe technologiczne spółki tego świata jest na poziomie kilkuletniego dziecka
Iloraz inteligencji algorytmów rozwijanych przez największe technologiczne spółki tego świata jest na poziomie kilkuletniego dziecka 123rf.com/Norman Kin Hang Chan/zdjęcie seryjne
Iloraz inteligencji algorytmów rozwijanych przez największe technologiczne spółki tego świata jest na poziomie kilkuletniego dziecka. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Chin wykazało, że w tym wyścigu ślimaków na pierwsze miejsce wysunął się chwilowo Google.

Eksperyment wykazał przede wszystkim jedną rzecz – sztuczna inteligencja jest w tej chwili daleko w lesie. Najlepszy wynik w teście osiągnął algorytm, nad którym pracuje Google. Wynik to 47 punktów IQ, czyli mniej niż przeciętny sześciolatek (55).

Jeszcze słabszy wynik osiągnął algorytm chińskiej wyszukiwarki Baidu (32 IQ) i stworzony przez Microsoft Bing (31 IQ). Za ich plecami uplasował się wirtualny asystent Siri. Poziom inteligencji dzieła Apple został określony na 23 punkty.

Warto jednak odnotować, że choć rezultaty osiągnięte w badaniu były tak słabe, że Google i Apple odmówiły ich skomentowania, to od 2014 roku i tak zanotowaliśmy pewien progres. Jeszcze trzy lata temu wynik IQ Google wynosił 26,5, a Microsoft - 13,5. Badacze nie analizowali wtedy Baidu i Siri.

Porównanie algorytmów między sobą i zestawienie ich z ludzką inteligencją odbyło się poprzez opracowaną przez naukowców metodę, którą oni sami opisali jako "sumę parametrów opanowania wiedzy, zdolność uczenia się, a następnie użycie i przetwarzanie zdobytych informacji".

źródło: CNBC
Trwa ładowanie komentarzy...