Rzeszowska firma IT podąża drogą Googla. Ruszają na podbój zachodnich rynków

Adam Góral, prezes Asseco Poland.
Adam Góral, prezes Asseco Poland. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
„Obecna skala i potencjał naszych działań międzynarodowych wymagają stworzenia odrębnego zespołu, który będzie na co dzień zajmował się tymi operacjami i nimi zarządzał” – zapowiada prezes Asseco, Adam Góral, na łamach „Pulsu Biznesu”. Rzeszowska firma najwyraźniej przystąpiła do ofensywy, gdyż jednocześnie opublikowała wielce obiecujące wyniki i roztacza przed inwestorami bardzo obiecujące wizje.

O międzynarodowych planach firmy opowiedział „Pulsowi Biznesu” jej prezes, Adam Góral. Obok dotychczasowej struktury firmy ma powstać nowa: holding Asseco International. Obejmie ona wszystkie zagraniczne spółki, które są w rękach rzeszowian (od europejskich po firmy w Nigerii czy Kazachstanie), z jednym tylko wyjątkiem – izraelskiej firmy Formuli Systems. Asseco Poland będzie niemal w całości posiadać akcje nowej struktury (96,55 proc.), reszta przypadnie menedżerom Asseco Central Europe. Sam Góral w nowej firmie będzie szefem rady nadzorczej.

Asseco International ma być machiną międzynarodowego rozwoju rzeszowskiego potentata, więc nie dziwią też plany wobec tej firmy. Adam Góral zapowiada, że nowy holding może zostać wprowadzony na giełdę – do rozstrzygnięcia pozostaje jednak, czy będzie to GPW (gdzie notowane jest już Asseco Poland) czy też któryś z dużych europejskich parkietów, np. we Frankfurcie czy Londynie. – Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z założeniami, niewykluczone, że debiut będzie możliwy pod koniec 2018 roku – deklaruje prezes Asseco Poland.

Nowy holding ma służyć budowie pozycji firmy przede wszystkim na rynku europejskim (dlatego poza strukturą pozostanie wspomniana spółka izraelska: okno na rynek amerykański i izraelski). Motywacją do stworzenia nowej struktury jest najprawdopodobniej opisywane przez szefa Asseco spowolnienie na rodzimym rynku IT.


Wywiad w „Pulsie Biznesu” zbiegł się też z szeregiem mało pomyślnych wieści o wynikach finansowych spółki. Być może częściowo miał też je złagodzić, gdyż w czwartek rano kurs akcji Asseco nieco wzrósł, by jednak po kilku godzinach spaść do poprzedniego poziomu. Zapowiedź konsolidacji zagranicznych aktywów na razie odbierana jest więc przez inwestorów nieco chłodniej niż zapewne oczekiwano.

źródło: Puls Biznesu
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.