Złoto nie śmierdzi - uznali naukowcy. Zamiast budować kolejne kopalnie, będą go szukać w ściekach

Rocznie w ściekach ląduje około 43 kilogramów złota o wartości prawie 7 milionów złotych (1,8 mln dolarów) – stwierdzili szwajcarscy badacze i całkiem na serio szykują się do jego wydobywania. Na oku mają też trzy tony srebra, również pływającego w nieczystościach.

Jak to możliwe? Szwajcaria jest krajem, w którym przetwarza się aż 70 proc. światowej produkcji złota. To tu znajdują się specjalne rafinerie, w których jest ono oczyszczane a pewna część ląduje w ściekach.

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nauki i Techniki Wodnej uznali, że jest go na tyle dużo, że opłacalne będzie wdrożenie technologii odzysku złota z nieczystości. W tym celu uruchomią odpowiednią aparaturę w kilku oczyszczalniach, w regionie Ticino, gdzie znajduje się najwięcej rafinerii.

Przy okazji okazało się, że ze ścieków można też odzyskiwać potężne ilości srebra. W szwajcarskich ściekach pływają aż trzy tony tego kruszcu o wartości ok. 1,7 mln dolarów (ponad 6,5 mln złotych). Można tam też znaleźć tantal i german, przydatne w produkcji urządzeń elektronicznych.

źródło: TheVerge.com
Trwa ładowanie komentarzy...