Przez 12 lat starali się o pozwolenie na ten trunek. W jeden dzień sprzedali kilkaset butelek

Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie po latach walki dostała zgodę na produkcję tradycyjnego trunku
Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie po latach walki dostała zgodę na produkcję tradycyjnego trunku Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie (opolskie) od 2005 r. starała się o zgodę na sprzedaż wyjątkowego trunku. Wreszcie, po długich bojach, stało się to możliwe.

Firma obchodzi w tym roku 110 urodziny, które będzie mogła uczcić tym, że może w końcu produkować „śmietanówkę”. Oferowała ją dotychczas wyłącznie podczas wystaw żywności i jako przysmak regionalny dla tych, którzy odwiedzili województwo. Od wtorku (wtedy ruszyła sprzedaż) do środy sprzedano 200 butelek, a cała pierwsza partia wynosi 500.

„Śmietanówka” to napój alkoholowy na bazie 30-procentowej śmietanki. Zawiera on 17 proc. alkoholu. Dawniej lekko waniliowy likier był dobrze znany w regionie, jednak brakowało jego legalnej sprzedaży. Zgodnie z prawem, można było go skosztować na festynach czy targach.

– To dość stara receptura. Niedaleko mleczarni była gorzelnia i prawdopodobnie pracownicy obydwu zakładów wspólnie wypracowali trunek o wyglądzie i smaku śmietany, zawierający jednocześnie przyzwoitą porcję alkoholu. Teraz pozostaje nam tylko we właściwy sposób wykorzystać wyniki ich prac – mówi Wilhelm Beker, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.


Jeszcze kilka miesięcy temu w mleczarni uruchomiono specjalną procedurę, która miała w przyszłości pozwolić na masową produkcję. „Śmietanówkę” kupimy wyłącznie w sklepie firmowym Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Za półlitrową butelkę zapłacimy 28,5 zł. „Śmietanówka” wygrała Międzynarodowe Targi Gospodarcze „Kooperacja” w Praszcze jako najlepszy produkt lokalny.
Trwa ładowanie komentarzy...