Nadsyłajcie pomysły, apeluje Bruksela. Urzędnicy robią burzę mózgów, by uprzykrzyć życie Google'a i Facebooka

W Brukseli rozpoczyna się burza mózgów. Jak zmusić do płacenia podatków technologicznych gigantów?
W Brukseli rozpoczyna się burza mózgów. Jak zmusić do płacenia podatków technologicznych gigantów? 123rf.com/Mykhaylo Palinchak/zdjęcie seryjne
Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje dotyczące opodatkowania internetowych przedsiębiorstw. Unijny urzędnicy chcą, by te firmy płaciły podatki w krajach, w których wypracowują dochód.

Podczas gdy tradycyjne firmy odprowadzają do budżetów krajów Unii Europejskiej średnio 23 proc swoich dochodów, internetowi giganci w rodzaju Facebooka czy Google'a – tylko 10 proc. A to i tak pod warunkiem, że w wyniku optymalizacji firma nie wycwani się na tyle, że podatku nie zapłaci praktycznie w ogóle (że przypomnimy chociażby sprawę z 2014 roku kiedy platforma Zuckerberga odprowadziła w Wielkiej Brytanii podatek dochodowy w wysokości...4327 funtów).Pomysłów na to, jak zmusić sieciowych potentatów do płacenia jest bez liku. Kilka miesięcy temu głośnym echem odbił się pomysł austriackiego rządu. Według członków tamtejszej partii socjaldemokratycznej, pozyskiwanie danych w zamian za możliwość korzystania z serwisu, to rodzaj umowy barterowej, nie ma więc przeciwwskazań, aby obłożyć ją podatkiem od towarów i usług.

Komisja Europejska nie chce jednak, by państwa członkowskie musiały radzić sobie na własną rękę i przygotowuje ogólnounijne przepisy. Przedstawiciele biznesu i państw członkowskich mogą swoje propozycje przesyłać do 3 stycznia 2018 roku. KE zamierza wyłonić najlepszą spośród nich.

Wśród prawdopodobnych scenariuszy jest m.in. podatek wyrównawczy (który dotyczyłby kwot dzisiejszych oszczędności podatkowych) i koncepcja wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania, dzięki której uznawanie wydatków za koszt podatkowy i sposób rozliczania strat ponoszonych w innych krajach unijnych zostałby ujednolicony.

źródło: Gazeta Prawna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...