Popularny system do przelewów dziurawy jak sito. Informatycy doszukują się błędów pozwalających robić zakupy za darmo

Sklepy internetowe, korzystające z wtyczek firmy Przelewy24, mogą mieć problemy z bezpieczeństwem transakcji finansowych.
Sklepy internetowe, korzystające z wtyczek firmy Przelewy24, mogą mieć problemy z bezpieczeństwem transakcji finansowych. Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta
Jak podaje specjalistyczny portal Zaufana Trzecia Strona, w systemie obsługi przelewów internetowych stworzonym przez serwis Przelewy24 mogą być niebezpieczne dla użytkowników – w szczególności sklepów, korzystających z tej usługi – błędy.

Zaufana Trzecia Strona otrzymała w tej sprawie sygnał od jednego z czytelników, który z kolei odesłał dziennikarzy portalu do bloga, na którym wyliczono (a później usunięto) dosyć długą listę błędów we wtyczkach opracowanych przez Przelewy24. Przygotowywane przez Przelewy24 wtyczki są darmowe, pozwalają wszystkim chętnym szybko i wygodnie „wejść w usługę”, świadczoną przez Przelewy24.

Analiza na blogu – według jej autora – miała być „pobieżna”, Zaufana Trzecia Strona również nie wdaje się w dociekliwe badania. Wylicza jednak, że luki we wtyczkach mogą umożliwiać złośliwym usuwanie danych, zmianę statusu zamówienia, możliwość fałszowania potwierdzenia zamówienia oraz szereg innych luk potencjalnie narażających użytkowników na szwank. Konsekwencje luk mogą pozwalać np. na "zakupy za darmo" i skasowanie bazy płatności, jak pisze serwis.

Przelewy24 nie odcięły się w swoim komentarzu od rewelacji autora bloga. Firma podkreśla, że wykrywanie niedoróbek przez ekspertów spoza firm jest praktyką normalną, choć nie każdy idzie z tym w pierwszej kolejności d mediów. – Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, iż wystąpiły pewne luki na niewielką skalę – kwituje firma. – Nasz zespół dokonał już niezbędnych zmian w kodzie i nowe wersje wtyczek, które wcześniej zostały przetestowane przez niezależnych audytorów, są sukcesywnie udostępniane kontrahentom – dorzuca.


Kontrahenci zostali też poinformowani o ryzyku oraz konieczności aktualizacji wtyczek. – Do czasu otrzymania informacji o udostępnieniu nowej wersji wtyczek należy wyłączyć lub odinstalować wtyczkę PrestaShop, zaś pozostałe usunąć ze sklepu – zalecają Przelewy24 swoim partnerom. Oznacza to jednak, że sprawa jest poważniejsza. „Błędy znajdujące się w kodzie wtyczek są niestety karygodne” – kwituje sprawę Zaufana Trzecia Strona. – „Nie mówimy tutaj o kodzie obsługującym turniej w kółko i krzyżyk, a o kodzie obsługującym kwestie płatności za zakupy internetowe, który powinien spełniać dużo wyższe wymagania bezpieczeństwa” – kwituje serwis.

źródło: Zaufana Trzecia Strona
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.