Dobra zmiana zarzyna nie tylko telewizję, ale i radio. Nikt nie chce słuchać już publicznych stacji, wyniki lecą w dół

Radiowa Trójka doszła donajgorszego wyniku słuchalności w swojej historii. Pod siedzibą stacji odbyła się już niejedna pikieta przeciw zwalnianiu pracowników rozglośni.
Radiowa Trójka doszła donajgorszego wyniku słuchalności w swojej historii. Pod siedzibą stacji odbyła się już niejedna pikieta przeciw zwalnianiu pracowników rozglośni. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dwa flagowe programy Polskiego Radia – Jedynka i Trójka – osiągnęły najsłabsze wyniki słuchalności od 1997 roku. Słuchacze masowo przełączają się na rozgłośnie komercyjne, dość powiedzieć, że Jedynkę wyprzedziła nawet Eska.

Radio Eska po raz pierwszy wskoczyło na podium zestawienia słuchalności radia w Polsce. Prowadzi je Millward Brown, pierwsze badanie przeprowadzono równo 20 lat temu, w 1997 roku.

Liderami słuchalności są RMF FM (25,5 proc. udziału w rynku) i Radio Zet (13,9 proc.). Do tej pory na podium zawsze znajdowała się radiowa Jedynka. Teraz spadła z miejsca 3. na 5., notując spadek słuchalności o 1,1 proc. do 7,7 proc. udziału w rynku. To największy odpływ słuchaczy wśród wszystkich stacji w Polsce. Wyprzedziła ją Eska, angażująca 7,8 proc. ludzi słuchających radia.

Obrazu nieszczęścia dopełnia pozycja Trójki, która spadła z miejsca czwartego na piąte. Jej słuchalność obniżyła się o 0,6 proc. i dobiła do poziomu najgorszego wyniku w historii, z roku 2009. Teraz ma jedynie 6,5 proc. udziału w rynku.

Za spadkiem słuchalności idą też pieniądze – reklamodawcy wolą wybierać stacje nie tylko odpowiadające im profilem słuchacza, ale i z wysokim udziałem w rynku. Polskie Radio rautuje się m.in. subwencją budżetową.

Sejm przyznał publicznym mediom 980 mln zł tytułem rekompensaty za zwolnienie z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego niektórych grup społecznych. Te środki trafią do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która rozdzieli je między radio i telewizję.

źródło: WirtualneMedia.pl
Trwa ładowanie komentarzy...