Duży producent sprzętu AGD buduje fabrykę w Łodzi. Wybrał Polskę, bo liczy na tanią siłę roboczą

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Miele, niemiecki producent AGD, rozpocznie budowę fabryki w Polsce wiosną przyszłego roku. Zadecydowały koszty pracy w Polsce, bo te na tle całej Unii Europejskiej, są jednymi z najniższych.

Fabryka powstanie w gminie Ksawerów pod Łodzią, a zatrudnienie znajdzie w niej 350 osób. Zakład stworzy pralki, które trafią na rynek w 2020 r. Miele uzasadnia to tym, że w naszym kraju są m.in. tani pracownicy. Jeszcze w 2013 r. w Polsce jednostkowy koszt zatrudnienia wynosił 7,6 euro za godzinę, przy średniej unijnej wynoszącej 23,7 euro. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. W ubiegłym roku, płaca godzinowa w Polsce była trzykrotnie niższa niż w większości krajów unijnych.

W 2020 r. Miele podejmie decyzji o realizacji kolejnych etapów inwestycji. Sven Schumacher, członek zarządu niemieckiej firmy, mówi, że zdecydowana większość produkcji zakładu pójdzie na eksport, lecz firma widzi też potencjał w polskim rynku.

– Dziś otrzymaliśmy zezwolenie na prowadzenie działalności w Łódzkiej SSE (Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna – przyp. red.). Za kilka dni kupujemy działkę i w następnym roku od kwietnia-maja rozpoczynamy budowę, która potrwa – łącznie z wyposażaniem – ponad 2 lata. Później będzie produkcja próbna i wejście na rynek nowego wyrobu w 2020 r. – przekonuje w rozmowie z money.pl Schumacher.

Po pierwszy etapie budowy fabryki, moce produkcyjne pozwolą na produkcję 250 tys. pralek rocznie.

Koszt budowy fabryki to 200 mln zł. Niemieckie przedsiębiorstwo od ponad 100 lat sprzedaje urządzenia AGD.

źródło: money.pl
Trwa ładowanie komentarzy...