Resort finansów szykuje lek na całe zło. Dzięki zmianie kilku przepisów położy kres największej bolączce polskich firm

Zatory płatnicze w polskiej gospodarce urosły już do 20 mld złotych.
Zatory płatnicze w polskiej gospodarce urosły już do 20 mld złotych. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
20 miliardów złotych – taka góra pieniędzy składa się dziś na sumę zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Zwlekanie z zapłaceniem faktury stało się w biznesie codziennością, a Polska zasłynęła z tej patologii w całej Europie. Nigdzie na kontynencie nie płaci się należności w takim tempie.

„Jak rzadko kiedy, projekt wzbudza głównie pozytywnie emocje” – pisze o planowanych zmianach „Rzeczpospolita”. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Nowy projekt jest już po konsultacjach, resort też udostępnił uwagi do niego.

Kluczowe rozwiązanie, jakie znalazło się w propozycjach ministerstwa, sprowadza się do prostego – ale i bezprecedensowego – zabiegu. Jeżeli przedsiębiorstwo nie otrzymało płatności w ciągu 120 dni od daty wystawienia faktury i nie sprzeda w tym czasie wierzytelności – będzie mogło pomniejszyć o tę należność podstawę opodatkowania. Jednocześnie dłużnik nie będzie mógł wrzucić zaległej faktury w koszty – czyli będzie musiał zapłacić wyższe podatki.

„Rzeczpospolita” powołuje się też na badania Keralla Research dla BIG Infomonitor, z których wynika, że planowane zmiany – według 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców – poprawią sytuację gospodarczą i rzeczywiście pomogą udrożnić przepływ gotówki w gospodarce.


źródło: Rzeczpospolita
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.