Przyszła kryska na Matyska. W niedziele na zakupach już nie poszalejesz, zakaz handlu uchwalony, ale są wyjątki

Mam ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie zakazu handlu w niedzielę
Mam ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie zakazu handlu w niedzielę Fot. Maciej Kuroń / Agencja Gazeta
Sejm uchwalił dziś ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będziemy mieli dwie niedziele handlowe – w pierwszym i ostatnim tygodniu. W kolejnych latach będzie jednak inaczej.

W 2019 r. na zakupy wybierzemy się tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, zaś od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w każdą niedzielę, pomijając tylko drobne odstępstwa.

W niedziele handlowe zakaz nie będzie obowiązywał m.in. piekarni, cukierni i lodziarni, rolno-spożywczych rynków hurtowych czy skupów warzyw, owoców, surowego mleka. Nic nie będzie też stało na przeszkodzie, by kupić potrzebne rzeczy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach.

Projekt ustawy zakazującej handlu w niedzielę trafił do Sejmuje jesienią ubiegłego roku. Była to inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej – w jej skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, która dążyła do tego, by zakaz obowiązywał we wszystkie niedziele. Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, przekonywał nawet, że zakaz powinien obowiązywać także sprzedaż internetową. Ale tak się nie stało.

– Ograniczenia dla sklepów internetowych muszą zostać utrzymane. Nie wyobrażam sobie, aby polskie centra obsługujące e-handel musiały w niedzielę pracować, ponieważ oczekują tego niemieccy klienci pewnych firm. Tam zakaz obowiązuje, dlaczego nie może u nas, skoro ludzie i tak zarabiają cztery razy mniej – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.


Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, a 23 wstrzymało się od głosu, informuje TVN24BiS.

źródła: TVN24BiS, „Rzeczpospolita”
Trwa ładowanie komentarzy...