Dzięki polskim studentom z naszego jedzenia znikną chemikalia. Ich robot zrewolucjonizuje rolnictwo

Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie
Za sprawą Żukbota zyskamy zdrowsze jedzenie Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta
To pierwszy taki robot, który może zmienić nasze podejście do rolnictwa. Wszystko dlatego, że jest on wyposażony w szereg nowoczesnych technologii.

Żukbota skonstruowali studenci Politechniki Gdańskiej, bo chcieli wziąć udział w międzynarodowych zawodach robotów studenckich. Żakom udało się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii „precyzyjnego oprysku” podczas Field Robot Event w Wielkiej Brytanii.

Żukbot wyposażony jest m.in. w system kamer, a ponadto zawiera bardzo dużą bazę danych zdrowych i chorych liści.

– Jest wyposażony w serię czujników odległości i laserowych – dzięki temu wie, gdzie jest, wie, gdzie patrzy i jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny – mówi Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Dyrda, współkonstruktor robota.

Twórcy Żukbota uznali, że kluczowe jest wykorzystanie najnowszych dobrodziejstw technologicznych, chodzi m.in. o głębokie uczenie maszynowe (robot sam może nauczyć się pewnych rzeczy). – Jesteśmy w stanie utworzyć model matematyczny tych cech chorych roślin, które następnie może wykryć program komputerowy – dodaje.
Dyrda podchodzi bardzo entuzjastycznie do swojego projektu. Twierdzi, że wynalazek to przyszłość rolnictwa. Przekonuje, że korzystanie z żukbota oznacza precyzyjność i wyjątkową wydajność, bez używania dużej ilości chemikaliów. – To rolnictwo, które dzięki zaawansowanych technologiom, dzięki rozpoznawaniu obrazu jest w stanie w szybki, skuteczny i ekologiczny sposób produkować żywność – wyjaśnia.

Konstruktorzy Żukbota założyli własne, niezależne Stowarzyszenie Robotyków SKALP. Ich zespół chce udoskonalić robota i rozpocząć jego komercyjną produkcję. Dotychczas studenci z gdańskiej politechniki stworzyli już pojazd podwodny i łazik marsjański, które też brały udział w wielu zawodach robotów studenckich.

źródło: Polska Agencja Prasowa
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.