Wpisujesz nazwę "root" i klikasz do oporu. Potężna wpadka Apple'a, w taki sposób odsłania wszystkie swoje tajemnice

youtube.com/MacRumors
Do czasu załatania przez nas luki ustawcie sobie hasło użytkownika – apeluje do swoich klientów Apple. Wszystko przez bardzo poważną lukę w zabezpieczeniach, dzięki której dosłownie każdy może sobie pogmerać w ustawieniach naszego Maca.

Root – te cztery literki okazały się słowem-kluczem w najnowszym systemie operacyjnym na macOS w wersji High Sierra.

W macOS do wykonania takich czynności jak zmiana ustawień sieci, szyfrowanie plików albo tworzenie nowych kont użytkownika potrzebne jest podanie hasła do konta roota. I tu pojawia się problem, luka w systemie pozostawiona przez programistów Apple pozwala na dokonanie takich zmian każdemu. Okazało się, że w miejscu przeznaczonym na nazwę użytkownika wpisać root, a miejsce na hasło pozostawić puste. Po dokonaniu kilku takich prób, dostęp zostaje odblokowany.

Błąd wykrył turecki programista Lemi Orhan Levin i podzielił się nią na Twitterze. Firma szybko zareagowała. W przesłanym do do serwisu BuzzFeed komentarzu zaleca ustawienie hasła użytkownikowi root. W innym wypadku, do czasu opracowania łatki, nasze urządzenia będą bezbronne.


źródło: Komputer Świat
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.