Bitcoin złamał opór finansjery. Chce go u siebie jedna z najbardziej znanych giełd na świecie

123rf.com
W Polsce zewsząd padają ostrzeżenia przed bitcoinem, na Zachodzie tymczasem kryptowaluta zdobywa kolejne przyczółki. Po giełdach CME i Chicago Board Options Exchange, na pomysł wprowadzenia go do swoich notowań wpadł Nasdaq.

O planach jakie ma wobec bitcoina jedna z najbardziej znanych giełd świata poinformowała agencja Reutera. Nasdaq chce wprowadzić kryptowalutę do notowań kontraktów terminowych. Według informatora agencji miałoby się to stać nie wcześniej niż w II kwartale 2018 roku.

Możliwość wprowadzenia bitcoina zadeklarowały również CME i CBOE. Oferta Nasdaq ma się jednak od nich różnić. Według zapowiedzi kontrakt terminowy będzie opierać się na indeksie ceny bitcoina, liczonym na podstawie notowań z kilkudziesięciu giełd kryptowalutowych na świecie. Dane dostarczać będzie firma VanEck Associates.

Wyciek tej informacji zbiegł się w czasie z dużymi zawirowaniami wokół kursu kryptowaluty. 28 listopada wartość jednego bitcoina przebiła poziom 10 tys. dolarów, co oznacza, że w całym 2017 roku wzrosła o 900 proc. W pewnym momencie jeden bitcoin był wart nawet ponad 11 tys. dol., by chwilę później z hukiem zlecieć na 9,2 tys. Teraz kurs na powrót stabilizuje się w granicach 10 tys.


W Polsce klimat wokół kryptowalut jest w tej chwili zgoła odmienny. Prezes Związku Banków Polskich powiedział niedawno, że w przyszłości można by się zastanowić nad zakazem funkcjonowania kryptowalut, a Ministerstwo Finansów ma do niego stosunek „umiarkowanie negatywny”.

źródło: Reuter
Trwa ładowanie komentarzy...