Naga prawda o polskiej innowacyjności. Zamiast być europejskim hubem technologicznym, jesteśmy na szarym krańcu Europy

Otwarcie laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wbrew pozorom, pod względem innowacji Polska znajduje się w ogonie Europy.
Otwarcie laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wbrew pozorom, pod względem innowacji Polska znajduje się w ogonie Europy. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Takie wnioski płyną nawet z pobieżnego rzutu oka na dane statystyczne. Zgodnie z danym Eurostatu, dotyczącymi poziomu wydatków na badania i rozwój (czyli R&D) Polska odpowiada zaledwie za 1,5 proc. europejskich wydatków na innowacyjność.

Unia Europejska wydała na R&D w 2016 r. 2,03 proc. swojego PKB. W ujęciu liczbowym kwota ta sięga 302 mld euro. Tymczasem w Polsce wydaliśmy na te cele zaledwie 4,11 mld euro. Jesteśmy w ogonie Europie nie tylko pod względem liczb bezwzględnych, ale też odsetka: te cztery miliardy to zaledwie 0,97 proc. naszego PKB. Prawda, innowacyjność jest równie leckważona m.in. w Grecji, Słowacji czy Chorwacji. To jednak nie usprawiedliwia naszych twierdzeń o byciu „technologicznym sercem regionu”, ani aspiracji do bycia państwem rozwiniętym.

Dla porównania można spojrzeć na stosunkowo majetne lecz znacznie mniej ludne państwa. W Austrii wydatki na R&D sięgają 3,09 proc. PKB, w Szwecji – 3,25 proc. PKB. Odpowiednio jest to 10,9 oraz 15,1 mld euro. Różnica jest jeszcze bardziej uderzająca, gdy zestawimy ją z wydatkami Niemiec – tam odsetek jest niższy niż w wymienionych wcześniej państwach (2,94 proc. PKB), za to kwota imponująca: 92,4 mld euro. To właściwie niemal trzecia część europejskich wydatków na innowacje.

Unię Europejską jako całość zaczyna też przeganiać reszta świata: Stany Zjednoczone wydają na R&D 2,79 proc. PKB, Japonia – 3,29 proc. Nawet Chiny, które do niedawna uchodziły niemal wyłącznie za „kopistę” światowych rozwiązań, inwestują w naukę więcej niż Europa (wydatki na poziomie 2,07 proc.). Nie mówiąc już o jednym ze światowych rekordzistów, czyli Korei Południowej, gdzie na R&D trafia 4,23 proc. PKB.


źródło: wiesci24.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.