Jesteś lojalnym, przywiązanym do swojej firmy pracownikiem? To się nie dziw, że obrywasz po kieszeni

Pracownicy, którzy decydują się na zmianę pracy, zarabiają więcej.
Pracownicy, którzy decydują się na zmianę pracy, zarabiają więcej. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Nawet o 50 procent – to skala „straty” mierzonej wielkością zarobków, jaką ponosisz pozostając u tego samego pracodawcy dłużej niż dwa lata. Jak twierdzą analitycy rynku, choć średni statystyczny wzrost płac w Polsce wynosi około 3 proc., to w niektórych branżach – zmieniając pracę – można zacząć zarabiać 10-20 proc. więcej, a na niektórych stanowiskach... 50 procent więcej.

Dlaczego pracownicy są „karani” za swoja lojalność? To proste. Decyduje polityka przedsiębiorstw oparta na tendencjach rynkowych: wcześniej zakładano, że 5-procentowa podwyżka płac w ciągu roku zaspokaja potrzeby i roszczenia pracowników – teraz ten wskaźnik spadł do maksymalnie 3 proc. – twierdzi John Hollon, były wydawca w Workforce.com.

Jednocześnie rynek, zarówno w państwach zachodnich, jak i w Polsce, potrzebuje fachowców. Stąd tendencja do proponowania wyższego bazowego wynagrodzenia specjalistom zatrudnianym w ramach rekrutacji z rynku. Firmy najczęściej mają wyznaczone maksymalne progi wzrostu płacy, wyrażane w procencie dotychczasowej pensji. Przy zmianie pracy nie ma tego typu ograniczeń: dozwolona jest znacznie większa swoboda negocjacyjna. Poza tym, taniej jest zatrudnić kogoś o wyższych kwalifikacjach niż szkolić swojego pracownika.

Czy zatem wszyscy powinni nieustannie rozglądać się za nową posadą? Niekoniecznie. Niektórzy pracodawcy z góry odrzucają CV ze zbyt częstymi transferami.

- Ponadto ze zmianą pracy może wiązać się spory stres. Tego typu decyzje należy podejmować w oparciu o całościową analizę: rozpatrując jak nowe praca wpłynie na jakość życia, zdrowie, satysfakcję czy komfort psychiczny – podkreśla Andrew Bauer, CEO Royal Leather.
Trwa ładowanie komentarzy...