Producent Pepsi pod ostrzałem. Pod adresem firmy padły absurdalne oskarżenia. Koncern stanowczo zaprzecza

Urząd nadzoru sanitarnego Rossielchoznadzor zasugerował Pepsico szpiegostwo przemysłowe
Urząd nadzoru sanitarnego Rossielchoznadzor zasugerował Pepsico szpiegostwo przemysłowe Fot. Beata Kitowska / Agencja Gazeta
Urząd nadzoru sanitarnego Rossielchoznadzor zasugerował, że padł ofiarą hakerów działających na zlecenie Pepsico, producenta m.in. Pepsi czy Lay's. Celem cyberataku miało być szpiegostwo przemysłowe.

– Służba doszła do wniosku, że możliwy był atak hakerski ze strony amerykańskiej firmy Pepsico w celu uzyskania dostępu do tajnych informacji państwowych organów władzy Rosji – przekonuje Julia Miełano, rzeczniczka Rossielchoznadzor, cytowana przez agencję prasową Interfax.Rossielchoznadzor twierdzi, że Pepsico posiada nielegalnie służbowe dokumenty rosyjskiego urzędu, informuje agencja Tass. Podczas spotkania kierownictwa Rossielchoznadzor z przedstawicielami rosyjskiego związku producentów mleka, Siergiej Głuszkow, wiceprezes Pepsico na Europę Wschodnią i Środkową, przedstawił rzekomo kopię wewnętrznego dokumentu rosyjskiego urzędu, z klauzulą „do użytku służbowego”. W komunikacie napisano, że dokumentu nie wysyłano do Pepsico.

– Fakt ten wskazuje, że amerykańska firma wykorzystuje nielegalne metody pozyskiwania informacji organów państwa – twierdzi Rossielchoznadzor.

Jak komentuje sprawę Pepsico? – Nie otrzymaliśmy od Rossielchoznadzor żadnych pytań dotyczących służbowej korespondencji tego urzędu i nie przedstawialiśmy kierownictwu Rossielchoznadzor żadnych dokumentów z klauzulą do użytku służbowego – odpowiada spółka.

– Pepsico kategorycznie odrzuca absurdalne twierdzenia Rossielchoznadzor. Nie mają one żadnych podstaw – mówi Głuszkow.

Sytuacja wydaje się tym bardziej kuriozalna, że to Rosja słynie z ataków hakerskich. Wystarczy chociażby wspomnieć o tym, że rosyjscy hakerzy z grup APT28 i APT29 byli odpowiedzialni za cyfrowe ataki na ważne instytucje w Polsce, Czechach i Norwegii. Grupy te mają mieć powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym i Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...