Plaga oszustw przed świętami. "Metoda na kuriera", która może kosztować nas kilka tysięcy złotych

Zaufana Trzecia Strona przestrzega przed "atakiem na kuriera"
Zaufana Trzecia Strona przestrzega przed "atakiem na kuriera" Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Przed świętami cyberprzestępcy nie zasypiają gruszek w popiele. Wręcz przeciwnie, licząc na nasze roztargnienie, przystępują do zdwojonego ataku.

Zaufana Trzecia Strona przestrzega przed internetowym „oszustwem na kuriera”. Na czym polega przekręt? Cyberprzestępca rozsyła e-maile zatytułowane „Powiadomienie o planowanej wizycie kuriera”, „Powiadomienie o nadejściu przesyłki” i „Wkrótce odwiedzi Cie kurier!”.

W mailu zawarte są załączniki z archiwami RAR. Ich pobranie skutkuje zainstalowaniem na naszym komputerze ransomware Vortex/Flotera. Oprogramowanie szyfruje dyski, a za ich odszyfrowanie żąda okupu. Jak pokazuje raport firmy TrendMicro, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, przestępy żądają średnio ok. 2400 zł za odblokowanie dostępu do danych. W wypadku dużych polskich firm kwota ta wynosi nawet ok. 270 tys. zł.

Jak szacują autorzy „Veeam Availability Report 2016”, średni koszt godziny przestoju aplikacji o znaczeniu krytycznym w dużym przedsiębiorstwie w Polsce wynosi 76 tys. dolarów. Równie wysoki jest średni koszt utraty danych, spowodowanej godzinnym przestojem aplikacji o znaczeniu krytycznym. Jednak najpoważniejszą konsekwencją może być całkowite sparaliżowanie działalności firmy, a w konsekwencji jej bankructwo.


Poniżej pokazujemy, jak może wyglądać wiadomość od oszusta. Dotychczas wysłano już tysiące e-maili.

Wiadomość wygenerowana automatycznie. Prosimy nie odpowiadać bezpośrednio na ten adres e-mail.

Szanowni Państwo
Uprzejmie informujemy że w dniu 2017-12-09 nasz klient nadał do Państwa przesyłkę o numerze 31701068902 za pośrednictwem firmy Geis
31701068902
Prosimy oczekiwać na Kuriera.
W załączniku znajduje się szczegółowe potwierdzenie nadania paczki.
Hasłem potrzebnym do otwarcia potwierdzenia, jest numer Twojej przesyłki.
—————————————————–
POLKURIER – Tanie Przesyłki Kurierskie
Biuro Obsługi Klienta
+48 62 591 7272
www.POLKURIER.plźródło: Zaufana Trzecia Strona
Trwa ładowanie komentarzy...