Koniec z potłuczonymi ekranami telefonów. W 30 sekund szkło samo usunie "pajęczynkę"

Pajęczynki na ekranach smartfonów to jeden z większych problemów użytkowników telefonów. Czasami wystarczy lekkie uderzenie o ziemię, a obraz staje się zupełnie nieczytelny
Pajęczynki na ekranach smartfonów to jeden z większych problemów użytkowników telefonów. Czasami wystarczy lekkie uderzenie o ziemię, a obraz staje się zupełnie nieczytelny 123rf.com/loganban/zdjecie seryjne
Pajęczynki na ekranach smartfonów to jedna z większych bolączek użytkowników telefonów. Czasami wystarczy lekkie uderzenie o ziemię, a obraz staje się zupełnie nieczytelny. Teraz ten problem ma jednak zniknąć.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli „samoleczące się” szkło polimerowe, które scala się w jednolitą powierzchnię pod wpływem ciśnienia.

Szkło zostało opracowane przez przypadek. Badacze z Tokio zajmowali się bowiem opracowywaniem nowych klejów. W trakcie badań okazało się jednak, że jeden z testowanych polimerów miał zdolność scalania się po tym, jak został pocięty.

O podobnym wynalazku pisaliśmy już w tym miejscu. Chao Wang, naukowiec z University of California Riverside stworzył materiał, który odbudowuje swoją strukturę w ciągu 24 godzin od momentu uszkodzenia. Jest połączeniem bardzo rozciągliwego polimeru oraz specyficznej soli.

Japończycy twierdzą jednak, że ich odkrycie jest unikalne. Inne materiały „samoleczące” wymagają bowiem podgrzania do określonej temperatury, zanim ujawnią swoje właściwości. Dzieło naukowców z Tokio działa natomiast w temperaturze pokojowej. W dodatku, w przeciwieństwie do amerykańskiego wynalazku, Japończykom do scalenia materiału wystarczyło...30 sekund.

źródło: Science Alert
Trwa ładowanie komentarzy...