Stworzyli oprogramowanie, które spustoszyło pół świata. Amerykanie wskazali właśnie winnych

USA twierdzi, że to Korea Północna odpowiada za atak WannaCry
USA twierdzi, że to Korea Północna odpowiada za atak WannaCry Fot. zrzut ekranu z youtube.com/watch?v=5hUegMTSh0U
Kilka miesięcy temu szpitale, banki i firmy padły ofiarą ataku wirusa WannaCry. Tom Bossert, doradca do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu na łamach „The Wall Street Journal”, stwierdził, że atak kosztował miliardy, a odpowiedzialna jest za niego Korea Północna.

WannaCry szyfruje komputery, a za ich odszyfrowanie żąda okupu. Analitycy przekonują, że wirus jest w stanie skutecznie sparaliżować wielkie organizacje, ale i mniejsze jednostki – tak stało się na początku tego roku w wypadku jednostek administracyjnych, które w związku z tym poniosły straty liczone w miliardach.

Bossert przekonuje, że ma dowody, iż atak był bezpośrednio dziełem Korei Północnej – kraju najbardziej odgrodzonego od światowej sieci. Biały Dom chce pociągnąć do odpowiedzialności reżim i kontynuować „strategię maksymalnej presji”, by utrudnić mu kolejne cyberataki.

Na razie jednak nie wiadomo, jakie konkretnie działania podejmie rząd USA.

Szkody, które powoduje cyberprzestępczość, drastycznie rosną. W tym roku straty spowodowane cyberatakami wyniosły 5 mld dol. Prognozy mówią, że w 2018 r. cyberataki będą kosztować firmy 180 mld dol., a w 2019 r. nawet 2000 mld dol.

źródło: „The Wall Street Journal”
Trwa ładowanie komentarzy...