Sklepy pozamykane w święta? Owszem, ale nie wszystkie: mogą się przytrafić niespodzianki

Sieć Żabka pozostawia ajentom wolną rękę co do pracy w święta. To ostatnia szansa dla zapominalskich.
Sieć Żabka pozostawia ajentom wolną rękę co do pracy w święta. To ostatnia szansa dla zapominalskich. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
To już taki świąteczny zwyczaj: obok seansu „Kevina samego w domu” oraz wysłuchania „Last Christmas” zespołu Wham, może czekać nas konieczność szukania otwartego sklepu, w którym da się dokupić awaryjnie jakieś pieczywo albo cukier – bo tego, że ich zabraknie, nikt do ostatniej chwili nie raczył dostrzec. Oto, jakie mamy możliwości.

Wigilia
Olbrzymia większość dużych sklepów ma zamiar zamknąć drzwi w Wigilię o godzinie 14. Dotyczy to najpopularniejszych sieci: Biedronki, Lidla, Auchan, Tesco, E.Leclerc i Carrefour. Netto zapowiada nawet wcześniejsze zamknięcie sklepów – o godzinie 13. W Wigilię nie będą też otwarte sklepy sieci JYSK – ale też można zakładać, że w kołdry i materiały dekoracyjne zdążyliśmy się zaopatrzyć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zatem, w wypadku, gdybyśmy się obudzili dopiero po południu, pozostaną nieliczne opcje: delikatesy Piotr i Paweł w niektórych przypadkach będą czynne do godziny 16. Sieci Żabka i Freshmarket dały też swoim ajentom wolną rękę: kto chce, będzie mógł pracować nawet i do późnego wieczora. Warto zatem rzucić okiem na wywieszone na drzwiach informacje.

Boże Narodzenie
W poniedziałek i wtorek nikt nie spodziewałby się natrafienia na jakiś otwarty sklep. I tu zaskoczenie: podobnie, jak w przypadku Wigilii, sklepy pod szyldem Żabka mogą być otwarte – zgodnie z przepisami za ladą będzie musiał wówczas stanąć właściciel sklepu. To samo dotyczy sklepów niesieciowych, zatem jest szansa na jakiś otwarty (choć zapewne niezbyt długo) osiedlowy sklepik. W przypadku sytuacji naprawdę ostatecznych – otwarte będą najprawdopodobniej restauracje McDonald's.


Sylwester
W Sylwestra już takiej zgodności nie będzie. Część sklepów – jak Tesco i Netto – zostanie zamknięta już o godzinie 17. Godzinę dłużej popracują markety sieci Lidl, E.Leclerc i Carrefour. O 19-tej z kolei zamknięte zostaną Biedronki i Auchan. Delikatesty Piotr i Paweł ponownie wprowadzą system mieszany (część sklepów zostanie zamknięta już o godz. 15, ale inne mogą działać nawet do godz. 20). Freshmarket i Żabka ponownie zostawiają swoim ajentom wolną rękę.
Trwa ładowanie komentarzy...