Figurki z pierwszych Gwiezdnych Wojen malowano w gdańskiej fabryce. „Są nawet cenniejsze niż te oryginalne”

123rf.com
Figurki przedstawiające bohaterów pierwszych trzech części Gwiezdnych Wojen były malowane 30 lat temu w gdańskiej fabryce we Wrzeszczu – przypomnieli reporterzy TVN24 Poznań. Jeden ze świadków tamtych czasów wspomina, że twórcy figurek często nie mieli pojęcia w jaki sposób je malować. Niespotykana kolorystyka zabawek sprawiła, że dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów.

W dzisiejszych czasach dostęp do kultury masowej jest prostszy, niż kiedykolwiek w historii. Przeszło 30 lat temu, gdy George Lucas wypuszczał na światło dzienne pierwsze 3 części Gwiezdnych Wojen, ich bohaterowie nie spoglądali jednak na widzów z plakatów porozwieszanych na mieście, a braki w wiedzy trzeba było nadrabiać wyobraźnią. To jedna z hipotez, którą w rozmowie z TVN24 stawia pan Wojciech Szymański, jedna z osób, które w młodości kolekcjonowały filmowe figurki malowane we Wrzeszczu.

– Zdarzał się niebieski Darth Vader czy kolorowy Chewbacca. Ludziki malowano według własnego pomysłu, chociaż niewykluczone, że brakowało też odpowiednich farb. Być może dzięki temu wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem - wspomina Szymański. Mężczyzna zauważa też, że gdańskie figurki cieszą się dużym zainteresowaniem w USA. - Są nawet cenniejsze niż te oryginalne – przekonuje.

O tym, że wyłamanie się ze schematów może przynieść zadziwiające efekty przekonał się również niedawno Lidl. Z okazji promocji najnowszej odsłony sagi „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”,
dyskont przygotował dla swoich klientów figurki postaci z poprzednich części. Tutaj problemem nie okazał się jednak kolor, co raczej kształt bohaterów. Część internautów ten fakt wyraźnie poirytował, część rozbawił, jedno jest jednak pewne – o promocji Lidla mówiło się dzięki temu w mediach przez kilka dni.


źródło: TVN24
Trwa ładowanie komentarzy...