Figurki z pierwszych Gwiezdnych Wojen malowano w gdańskiej fabryce. „Są nawet cenniejsze niż te oryginalne”

123rf.com
Figurki przedstawiające bohaterów pierwszych trzech części Gwiezdnych Wojen były malowane 30 lat temu w gdańskiej fabryce we Wrzeszczu – przypomnieli reporterzy TVN24 Poznań. Jeden ze świadków tamtych czasów wspomina, że twórcy figurek często nie mieli pojęcia w jaki sposób je malować. Niespotykana kolorystyka zabawek sprawiła, że dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów.

W dzisiejszych czasach dostęp do kultury masowej jest prostszy, niż kiedykolwiek w historii. Przeszło 30 lat temu, gdy George Lucas wypuszczał na światło dzienne pierwsze 3 części Gwiezdnych Wojen, ich bohaterowie nie spoglądali jednak na widzów z plakatów porozwieszanych na mieście, a braki w wiedzy trzeba było nadrabiać wyobraźnią. To jedna z hipotez, którą w rozmowie z TVN24 stawia pan Wojciech Szymański, jedna z osób, które w młodości kolekcjonowały filmowe figurki malowane we Wrzeszczu.– Zdarzał się niebieski Darth Vader czy kolorowy Chewbacca. Ludziki malowano według własnego pomysłu, chociaż niewykluczone, że brakowało też odpowiednich farb. Być może dzięki temu wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem - wspomina Szymański. Mężczyzna zauważa też, że gdańskie figurki cieszą się dużym zainteresowaniem w USA. - Są nawet cenniejsze niż te oryginalne – przekonuje.

O tym, że wyłamanie się ze schematów może przynieść zadziwiające efekty przekonał się również niedawno Lidl. Z okazji promocji najnowszej odsłony sagi „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”,
dyskont przygotował dla swoich klientów figurki postaci z poprzednich części. Tutaj problemem nie okazał się jednak kolor, co raczej kształt bohaterów. Część internautów ten fakt wyraźnie poirytował, część rozbawił, jedno jest jednak pewne – o promocji Lidla mówiło się dzięki temu w mediach przez kilka dni.

źródło: TVN24
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...