Kontrowersyjna zmiana w Androidzie. W kolejnej wersji systemu może zabraknąć ważnej funkcji

Wkrótce możemy daremnie szukać w telefonach wskaźnika mocy sygnału.
Wkrótce możemy daremnie szukać w telefonach wskaźnika mocy sygnału. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zdaniem branżowych ekspertów kolejna wersja Androida, oznaczona literą P, może zostać pozbawiona funkcji pokazywania mocy sygnału sieci. Pięć kresek, które praktycznie od dekad towarzyszyło użytkownikom telefonów komórkowych, zniknie.

Specjaliści z XDA Developers dopatrzyli się tej zmiany w oprogramowaniu Android Open Source Project. Zdaniem komentatorów może chodzić o ingerencję amerykańskich operatorów komórkowych, choć nikt tej sprawy dotychczas oficjalnie nie skomentował.

Oczywiście, może twórcy Androida doszli do wniosku, że „zasięg” jest już wszędzie i jest doskonałej jakości. Ale najprostsza interpretacja zaskakującej zmiany jest taka, że operatorzy chcieliby ukryć niedostatki swojej infrastruktury. Bez tego wskaźnika trudniej też porównywać jakość świadczonej usługi i możliwości poszczególnych operatorów w danym miejscu.

Inna sprawa, że wspomniani eksperci z XDA Developers podkreślają, że „w tle” wciąż będą działać programy mierzące jakość połączenia – a więc te, które dostarczały danych do funkcji. Ale skoro moc sygnału nie będzie już się pojawiać w menu ustawień, zniknie z górnej belki powiadomień – trzeba będzie używać dodatkowych aplikacji, które pokażą uzytkownikowi, jak się sprawy mają. Chyba że zmiany pójdą jeszcze dalej, programy także zostaną usunięte, a telefony po prostu nie będą mierzyć siły sygnału.

źródło: conowego.pl
Trwa ładowanie komentarzy...