Producent psiej karmy z Niepołomic w wyrafinowany sposób oszukiwał klientów. Sąd właśnie potwierdził oskarżenia

Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny
Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny 123rf.com
Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny. Podtrzymał również kary finansowe nałożone na RCP przez UOKIK.

Royal Canin Polska to producent psiej i kociej karmy. W 2010 roku Główny Lekarz weterynarii oskarżył firmę o nielegalne porozumienie z 5 dystrybutorami. Sprawa dotyczyła dietetycznej karmy „Veterinary Diet”. Dystrybutorzy ograniczyli jej sprzedaż do gabinetów weterynaryjnych. W ten sposób potencjalni kupcy nie dość, że płacili za towar więcej, to jeszcze musieli uiszczać opłaty za dodatkową wizytę ze swoim pupilem.

Na producenta skargę złożyło kilkuset klientów. Firma z Niepołomic tłumaczyła się, że nadzór weterynarzy jest konieczny ze względu na badania naukowe. UOKiK-u to jednak nie przekonało. W 2013 roku prezes urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel nałożyła na całą szóstkę kary finansowe. Sąd apelacyjny nieco zmniejszył jednak ich wysokość. Royal Canin Polska zapłaci 1,6 mln złotych, a jego dystrybutorzy – od 11 tys. do 300 tys. złotych.

– Zawężenie kanałów dystrybucji karmy „Veterinary Diet” nie tylko ograniczało konkurencję, lecz miało też zdecydowany wpływ na końcową cenę płaconą przez konsumentów – pisała ówczesna prezes UOKIK.

źródło: Puls Biznesu
Trwa ładowanie komentarzy...