Latami przepłacaliśmy za meble. Jeden z producentów właśnie się „wygadał”

UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży
UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży 123rf.com/goodluz/zdjęcie seryjne
UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży. – Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – tłumaczy Marek Niechciał, prezes UOKIK.

Informacji potrzebnych do wszczęcia postępowania dostarczył jeden z członków procederu –firma Swiss Krono. Jej przedstawiciele, w zamian za zwolnienie przedsiębiorstwa z kary finansowej, opowiedzieli o szczegółach porozumienia zawartego z Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group i Pfleiderer Wieruszów. Urząd nałożył na nie łączną karę w wysokości 135 mln złotych.

– Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – opowiada Niechciał.

Nielegalne ustalenia były przekazywane zazwyczaj w trakcie spotkań twarzą w twarz.
Przedsiębiorcy spotykali się w tym celu np. na lotnisku, targach branżowych, ale również w siedzibach swoich spółek.

źródło: UOKiK
Trwa ładowanie komentarzy...