Zaleją nas połączenia z dziwnych numerów. To nowy pomysł Ministerstwa Cyfryzacji

W Polsce przybędzie 10 mln nowych numerów telefonów, które będą zaczynać się od cyfr 45
W Polsce przybędzie 10 mln nowych numerów telefonów, które będą zaczynać się od cyfr 45 Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
W przyszłym roku otrzymamy połączenia z – tylko pozornie – podejrzanie wyglądających numerów. Taką zmianę przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo opublikowało rozporządzenie w sprawie planu numeracji krajowej. W Polsce przybędzie 10 mln nowych kombinacji, które będą rozpoczynać się cyframi 45. Przykładowa kombinacja to +48 458 459 456.

Skąd taka zmiana? Jest ona związana z wyczerpaniem się dotychczasowych kombinacji. Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że zmiany pozwolą na likwidację ograniczeń dla rozwoju usług telekomunikacyjnych, a ponadto będą miały korzystny wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości. Nowa numeracja stanie się faktem już w 2018 r.

– Zwiększenie liczby dostępnych numerów stwarza bowiem możliwość rozwoju nowych innowacyjnych usług telekomunikacyjnych – poinformowało ministerstwo.

Problem z wyczerpującymi się numerami istnieje nie od dziś. Jeszcze rok temu przydział na nowe numery otrzymało P4, operator sieci Play.

P4 wystąpiło o przydział nowej numeracji, wskazując pewne zakresy (niezawierające numeracji 450). Niektóre z nich okazały się już niedostępne, toteż Urząd Komunikacji Elektronicznej zaproponował numerację 450. P4 na to przystał.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dziwnie wyglądające numery są bezpieczne. Informowaliśmy o tym, jak Orange ostrzega przed oddzwanianiem w wypadku osobliwych numerów, które może skończyć się wysokim rachunkiem.
Trwa ładowanie komentarzy...