85 lat temu Polacy dokonali niemożliwego. Złamali Enigmę: "uratowało to tysiące ludzkich istnień"

85 lat temu Polacy odszyfrowali enigmę
85 lat temu Polacy odszyfrowali enigmę Fot. zrzut ekranu z youtube.com/watch?v=2-eGxSwa9ck
85 lat temu, 31 grudnia 1932 r., matematyk Marian Rejewski odszyfrował Enigmę, a pomogli mu w tym Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

– Złamanie szyfrów Enigmy z pewnością uratowało tysiące ludzkich istnień i skróciło wojnę. To w dużej mierze zasługa Polski – mówił Robin Barnett, były ambasador Wielkiej Brytanii, w trakcie uroczystości w 75. rocznicę przekazania kodu Enigmy.

– To Polacy zrozumieli, że tylko matematycy będą w stanie złamać szyfr Enigmy. To właśnie polski zespół matematyków pod kierownictwem Mariana Rejewskiego odniósł sukces – podsumowuje.

Według Marka Grajka, autora „Enigma. Bliżej prawdy”, złamanie szyfru uważano za niemożliwe. Polakom jednak udało się. Wszystko dzięki zastosowaniu metody matematycznej zamiast lingwistycznej. Na taki pomysł wpadł podpułkownik Maksymilian Ciężki z Biura Szyfrów.

Jak potoczyły się dalsze losy matematyków? We wrześniu 1939 r. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski postanowili ewakuować się przez Rumunię do Francji. Różycki zginął w styczniu 1942 r. na statku, który zatonął na Morzu Śródziemnym. Z kolei dwaj pozostali matematycy nadal zajmowali się niemieckimi szyframi – pracowali wówczas w jednostce Wojska Polskiego w Wielkiej Brytanii, podaje Polska Agencja Prasowa.

Mężczyźni zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Polska Agencja Prasowa
Trwa ładowanie komentarzy...