Student z Wrocławia konstruuje atomową zabawkę. Będzie kosztowała 500 zł i zbudujesz ją w piwnicy

– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy Jakub Niemczuk.
– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy Jakub Niemczuk. mat. pras.
Jakub Niemczuk, student Politechniki Wrocławskiej wpadł na niecodzienny pomysł. Konstruuje niezwykle precyzyjny zegar atomowy a potrzebną do jego samodzielnego zbudowania dokumentację chce umieścić za darmo w internecie. Tym krokiem nieźle namiesza w kilku biznesach.

Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne i zaawansowane urządzenia. Są wykorzystywane tam, gdzie czas trzeba liczyć z dokładnością do pikosekund – choćby w nawigacji czy satelitach. Takie zegary kosztują od kilku do kilkuset tysięcy dolarów za sztukę. Pomysł Jakuba Niemczuka nie spodoba się ich dotychczasowym konstruktorom.– Buduję model, który będzie tańszy od tych komercyjnych, całą dokumentację planuję udostępnić w sieci dla wszystkich zainteresowanych – zapowiada student z Wrocławia.

Co więcej, Niemczuk buduje zegar, który będzie można wykonać samodzielnie, bez wielkich nakładów finansowych i skomplikowanych narzędzi. Technologia jest skomplikowana, ale student zamierza ją do bólu uprościć i skonstruować zegar nie za kilka tysięcy dolarów, ale maksymalnie 500 złotych.

Projekt składa się z lasera, kilku elementów optycznych, fotodiody i dość skomplikowanej elektroniki, która wszystkim steruje. A w centrum układu znajduje się szklana komórka próżniowa zawierająca śladową ilość czystego metalicznego cezu, dokładnie ekranowana przed ziemskim i sztucznym polem magnetycznym.

Niemczukowi udało mu się m.in. samodzielnie wysterować laser i znaleźć wiele tanich części do wykorzystywania w modelu, za które zamiast 100 dolarów zapłacił kilka złotych. Większość elementów z obudowy sam wydrukował na drukarce 3D.

– W tej kwestii jestem samowystarczalny – śmieje się student.

Wyjaśnia, że budowa takiego zegara to nie jest żadna nowa technologia.

– Raczej nagrody Nobla za to nie dostanę – żartuje.

Planuje jednak zrobić coś, co będzie służyło innym pasjonatom szeroko rozumianej elektroniki. Chce, aby jego projekt można było zrobić w warunkach domowych, bez wielkich nakładów finansowych.

– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy.

Dodaje, że ze wzorcami częstotliwości mamy do czynienia wszędzie, np. w zegarku czy telefonie. Jednakże wzorce mają różną dokładność.

– W codziennym życiu, aby nasz zegarek „tykał”, wystarcza nam wzorzec kwarcowy. Ale jeżeli chcemy wystrzelić satelitę na orbitę, bądź używać systemu GPS, potrzeba już bardzo stabilnych wzorców częstotliwości – mówi.

Dodaje, że to między innymi dzięki nim system nawigacji satelitarnej w ogóle działa. Podobnie jak w kwestii szerokopasmowych sieci komórkowych.

– Gdyby nie wzorce atomowe, nigdy nie mielibyśmy tak szybkiego szerokopasmowego internetu, który zasięgiem pokrywa całe miasta.

źródło: PWR.edu.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...