Orange anuluje rachunki klientom, którzy nabrali się na "kubański szwindel"

Orange anuluje opłaty klientom, którzy dali się nabrać na oszustwo z kubańskimi numerami
Orange anuluje opłaty klientom, którzy dali się nabrać na oszustwo z kubańskimi numerami Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Orange postanowiło, że anuluje klientom opłaty za połączenia telefoniczne z kubańskimi numerami i weźmie na siebie koszty nieświadomości wielu z nich. Ale tylko ten jeden raz. To miły gest operatora, bo poszkodowanych było aż kilkadziesiąt tysięcy osób.

– Umorzenie opłat jest dobrowolną decyzją firmy, biorącą pod uwagę okres świąteczny i dobro klientów, ale należy ją traktować jako wyjątkową. Prosimy klientów, aby w przyszłości uważali i nigdy nie oddzwaniali na nieznane numery – poinformowała w komunikacie firma.

Orange umorzy klientom rachunki za połączenia z kubańskimi numerami

– Orange Polska podjął decyzję o anulowaniu opłat naliczonych klientom dzwoniącym na kubańskie numery wykorzystywane przez oszustów w okresie od 28 grudnia 2017 do 4 stycznia 2018. Dotyczy to klientów wszystkich usług abonamentowych, na kartę, ofert biznesowych, a także klientów nju mobile – czytamy. O tym kubańskim oszustwie pisaliśmy już w INN:Poland.

Operator ostrzegał wówczas, że numery, na które nie powinniśmy oddzwaniać, zaczynają się na +53, jak np. +53 52652902. - Gdy klient oddzwoni na numer należący do oszusta, usłyszy w słuchawce ciszę, sprawiającą wrażenie, że połączenie nie zostało nawiązane. Opłaty za połączenie są jednak naliczane i są wysokie, gdy klient dzwoni na numer znajdujący się np. w egzotycznym kraju - pisze operator.

Mimo że naciąganie ludzi na głuche telefony nie jest nową metodą, okazuje się nadal popularne i skuteczne.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzegał przed reagowaniem na połączenia od nieznanych, egzotycznych numerów. Chodzi zwykle o numery z Demokratycznej Republiki Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Tanzanii. Kierunkowe do tych krajów rozpoczynają się kolejno od cyfr 243, 225 i 255. Oddzwaniając, otrzymamy wysoki rachunek za rozmowę międzynarodową.
Trwa ładowanie komentarzy...