Styczeń to dla Polaków krytyczny miesiąc. Wciąż pokutuje u nas zasada: „zastaw się, a postaw się”

Z badań wynika, że kredyt na święta bierze co trzeci Polak
Z badań wynika, że kredyt na święta bierze co trzeci Polak Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
W trakcie świąt wydaliśmy więcej niż planowaliśmy – przekonywała w TVN24 Katarzyna Płusa z Intrum Justitia, europejskiej firmy specjalizującej się w zarządzania wierzytelnościami i windykacji. Z badań wynika, że kredyt na święta bierze co trzeci Polak.

Styczeń jest dla wielu Polaków najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym – mówi Płusa. Z "Raportu płatności konsumenckich 2017" przygotowanego przez Instrum Justitia wynika, że jej opinię podziela ponad 30 proc. naszych rodaków, czyli dokładnie taki sam odsetek, jaki zdecydował się zapożyczyć w celu kupna świątecznych prezentów.

Zasada „zastaw się, a postaw się”, ma się nad Wisłą bardzo dobrze. Z badań wynika, że prawie połowa Polaków nie uważa kupna sprzętu elektronicznego, takiego jak telewizory i komputery, na kredyt, za coś niewłaściwego. – To jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej, wyprzedza nas tylko Łotwa – zauważa Płusa.

Podobne wnioski nasuwają się po lekturze badań przeprowadzonych na zlecenie Profi Credit przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że 40 proc. Polaków zadłuża się na sprzęt RTV i AGD, a na na zaspokojenie podstawowych potrzeb - zaledwie 17 proc. Jednocześnie tylko 53 proc. badanych zadeklarowało, że przed wzięciem pożyczki zastanawia się nad swoją sytuacją finansową.


źródło: TVN24bis
Trwa ładowanie komentarzy...