Na święcie Trzech Króli się nie skończy? Były minister zdrowia apeluje o dodatkowy dzień wolny od pracy

Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy
Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy Fot. Piotr Augustyniak/Agencja Gazeta
Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy. Były minister zdrowia argumentuje, że w Wielki Piątek, mieszkańcy wielu europejskich państw nie muszą stawiać się u swojego pracodawcy.

– Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie – pisze prof. Zembala.

Poseł PO powołuje się jednocześnie na sondaż przeprowadzony przez GFK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej” w 2009 roku. Wówczas za dodatkowym dniem wolnym w Wielki Piątek opowiedziało się 57 proc. ankietowanych. Poseł przypomina również, że w 2008 roku podobną interpelację złożyła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Motywacje prof. Zembali są czysto religijne. Były minister zdrowia twierdzi, że „Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się”.

– Może być dniem, w którym przede wszystkim chrześcijanie, ale również niechrześcijanie mogą spróbować dojść do porozumienia póki są w drodze – dodaje.

Obecnie w Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Przypadają one na 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (święto Trzech Króli), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie). Święto Trzech Króli ma wśród nich najmniejszy staż – w kalendarzu, jako dzień wolny od pracy, figuruje dopiero od 2011 roku.
Trwa ładowanie komentarzy...