Zamiast w niedziele popracujesz w święta. To efekt nowej ustawy o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne
Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne Łukasz Antczak / Agencja Gazeta
Do tej pory pracownicy większości placówek handlowych zatrudnieni na podstawie umów o pracę mieli zagwarantowane wolne w 13 dni świątecznych. Zapis ten zmienia ustawa o zakazie handlu w niedziele.

W dni świąteczne wolne od pracy mogły do tej pory być otwarte tylko te sklepy, w których sprzedaż prowadził właściciel, bądź osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zmienia to nowa ustawa o zakazie handlu w niedziele. W świetle jej przepisów pracodawca będzie mógł zobowiązać osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę do wykonywania swoich obowiązków w 13 dni świątecznych, które do tej pory były ustawowo wolne.

Nie będzie to dotyczyło wszystkich zatrudnionych w handlu, a jedynie tych pracujących w placówkach handlowych wymienionych w ustawie, takich jak piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, kioski, sklepy sprzedające pamiątki i dewocjonalia, a także placówki znajdujące się na dworcach i w hotelach.

Dzieje się tak, ponieważ nowa ustawa znosi przepisy poprzedniej. Może się więc okazać, że otwarte zostaną również te punkty handlowe, które do tej pory w dni wolne od pracy były nieczynne. - Na razie trudno wskazać, jak duże będzie zainteresowanie tym rozwiązaniem, bo nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Ale dla niektórych właścicieli placówek handlowych może być ono interesujące – powiedziała Gazecie Prawnej Mariola Roguska-Kopańczyk, dyrektor Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU).

Zleceniobiorcy też odpoczną
Nowa ustawa wprowadza też zapis, na podstawie którego właściciele placówek handlowych nie będą mogli już obchodzić zakazu pracy w dni wolne zatrudniając na ten okres pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych.

Wszystkie te zmiany mają wejść w życie już w marcu.

Źródło: Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...