Zamiast w niedziele popracujesz w święta. To efekt nowej ustawy o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne
Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne Łukasz Antczak / Agencja Gazeta
Do tej pory pracownicy większości placówek handlowych zatrudnieni na podstawie umów o pracę mieli zagwarantowane wolne w 13 dni świątecznych. Zapis ten zmienia ustawa o zakazie handlu w niedziele.

W dni świąteczne wolne od pracy mogły do tej pory być otwarte tylko te sklepy, w których sprzedaż prowadził właściciel, bądź osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zmienia to nowa ustawa o zakazie handlu w niedziele. W świetle jej przepisów pracodawca będzie mógł zobowiązać osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę do wykonywania swoich obowiązków w 13 dni świątecznych, które do tej pory były ustawowo wolne.

Nie będzie to dotyczyło wszystkich zatrudnionych w handlu, a jedynie tych pracujących w placówkach handlowych wymienionych w ustawie, takich jak piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, kioski, sklepy sprzedające pamiątki i dewocjonalia, a także placówki znajdujące się na dworcach i w hotelach.

Dzieje się tak, ponieważ nowa ustawa znosi przepisy poprzedniej. Może się więc okazać, że otwarte zostaną również te punkty handlowe, które do tej pory w dni wolne od pracy były nieczynne. - Na razie trudno wskazać, jak duże będzie zainteresowanie tym rozwiązaniem, bo nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Ale dla niektórych właścicieli placówek handlowych może być ono interesujące – powiedziała Gazecie Prawnej Mariola Roguska-Kopańczyk, dyrektor Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU).

Zleceniobiorcy też odpoczną
Nowa ustawa wprowadza też zapis, na podstawie którego właściciele placówek handlowych nie będą mogli już obchodzić zakazu pracy w dni wolne zatrudniając na ten okres pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych.

Wszystkie te zmiany mają wejść w życie już w marcu.

Źródło: Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.