21 godzin w deszczu i mrozie za 60 zł. Ci pracownicy w końcu powiedzieli: Dość!

Statyści i epizodyści walczą o lepsze warunki na planie filmowym i wyższe stawki za dzień zdjęciowy
Statyści i epizodyści walczą o lepsze warunki na planie filmowym i wyższe stawki za dzień zdjęciowy Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta
Wiele godzin pracy bez względu na pogodę, niskie wynagrodzenie oraz warunki gorsze niż pozostali członkowie ekipy filmowej. To główne zarzuty, które stawia producentom Artur Domagała, organizator „Strajku Statystów i Epizodystów”.

Wielu pewnie w dzieciństwie marzyło, żeby chociaż przez chwilę wystąpić w jakimś filmie. Ponieważ nie każdy mógł zostać gwiazdą filmową, część z nich postanowiła spełniać swoje marzenia i przy okazji zasilać swój budżet jako statyści i epizodyści w filmach.

Okazuje się jednak, że to bardzo trudny kawałek chleba, o czym przekonuje Artur Domagała, organizator „Strajku Statystów i Epizodystów”. - Według polskiego prawa minimalna stawka godzinowa to niemal 14 zł. Statyści są umawiani pod autobus na plan na godz. 4:30. Podpisują listę, zaczynają oficjalnie pracę. Z powrotem odwożeni są o godz. 24-1 w nocy. To jest 21 godzin pracy. Dostają za to 60 zł! – powiedział serwisowi „Money.pl”.

W utworzonym na Facebooku wydarzeniu zawarte są postulaty, w których Pan Artur domaga się lepszego traktowania statystów i epizodystów tak jak pozostałych członków ekipy filmowej. Biorąc pod uwagę, że dzień pracy statysty może trwać nawet 21 godzin, aż trudno uwierzyć, że przy stawce wynoszącej 60 zł muszą się domagać, by zapewniono im dwudaniowy posiłek.


Tymczasem statyści skarżą się, że niejednokrotnie mogą liczyć tylko na kubek zupy instant i kajzerkę. Zjedzone oczywiście na dworze, bo dla aktorów z tła nie ma nawet miejsca, żeby mogli się ogrzać, informuje „Money.pl”.

Dodatkowo Pan Artur wzywa do podniesienia stawek za statystowanie do 100 zł za pracę do 10 godzin na planie i 150 zł za pracę powyżej tego czasu. W jego opinii stawka za odegranie epizodu powinna wynosić 500 zł.

Jak informuje Domagała w jednym z postów pod wydarzeniem, „Z prywatnych informacji dowiaduję się że ludzie boją się odznaczać w naszym wydarzeniu, by agencje nie wypisały ich ze swoich baz”.

Za mniej niż 150 zł nie wychodzę z domu!
Jednocześnie na Facebooku ogłoszona została druga akcja, której organizatorzy informują, że w superprodukcji, której budżet opiewa na 16 mln zł, poszukiwani są statyści, których prawdopodobne wynagrodzenie za dzień zdjęciowy ma wynosić 70 zł.

Organizator tego wydarzenia, Armandiusz Cyrkiewicz, wzywa o dołączanie się statystów do walki o wyższe stawki dla wszystkich statystów w branży filmowej. Proponuje on również, by wszyscy statyści w ramach protestu zbojkotowali wszystkie plany zdjęciowe w dn. 16 lutego.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.