Koszt prowadzenia firmy rośnie. W tym roku przedsiębiorca zapłaci o 715 zł więcej

Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia
Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Lada moment minie termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców. Jej wysokość urosła o rekordowe 7,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Każdy prowadzący firmę musi wysupłać o kilkaset złotych więcej, niż rok wcześniej.

Przez ostatnie dwa lata wysokość składki zdrowotnej rosła 2 – 3 razy wolniej. Obecnie podskoczyła z poziomu 297,28 zł na 319,94 zł. W ostatnich latach podwyżki nie były tak spektakularne, wynosiły na ogół poniżej 10 złotych rocznie.

Teraz ZUS zaciera ręce, bo przyczynkiem do podniesienia składek są wyższe płace w sektorze przedsiębiorstw. Chodzi o firmy zatrudniające powyżej 9 osób.

Ile kosztuje prowadzenie firmy?
Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w tym sektorze (wraz z wypłatami zysku) wyniosła w ostatnim kwartale zeszłego roku prawie 4740 złotych brutto. I od tej wartości zależy wysokość składki na ZUS. Warto przy tym zauważyć, że w mniejszych firmach wynagrodzenia wrosły w dużo mniejszej skali.

Ostateczna wysokość przelewu do ZUS zależy też od wartości, które kształtują składki społeczne (emerytalną, rentową, wypadkową, składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). W sumie w tym roku przedsiębiorca opłacający pełne składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci z tego tytułu o 715 zł więcej niż rok temu. To wzrost o 5,1 proc.
Trwa ładowanie komentarzy...