Koszt prowadzenia firmy rośnie. W tym roku przedsiębiorca zapłaci o 715 zł więcej

Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia
Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Lada moment minie termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców. Jej wysokość urosła o rekordowe 7,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Każdy prowadzący firmę musi wysupłać o kilkaset złotych więcej, niż rok wcześniej.

Przez ostatnie dwa lata wysokość składki zdrowotnej rosła 2 – 3 razy wolniej. Obecnie podskoczyła z poziomu 297,28 zł na 319,94 zł. W ostatnich latach podwyżki nie były tak spektakularne, wynosiły na ogół poniżej 10 złotych rocznie.

Teraz ZUS zaciera ręce, bo przyczynkiem do podniesienia składek są wyższe płace w sektorze przedsiębiorstw. Chodzi o firmy zatrudniające powyżej 9 osób.

Ile kosztuje prowadzenie firmy?
Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w tym sektorze (wraz z wypłatami zysku) wyniosła w ostatnim kwartale zeszłego roku prawie 4740 złotych brutto. I od tej wartości zależy wysokość składki na ZUS. Warto przy tym zauważyć, że w mniejszych firmach wynagrodzenia wrosły w dużo mniejszej skali.

Ostateczna wysokość przelewu do ZUS zależy też od wartości, które kształtują składki społeczne (emerytalną, rentową, wypadkową, składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). W sumie w tym roku przedsiębiorca opłacający pełne składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci z tego tytułu o 715 zł więcej niż rok temu. To wzrost o 5,1 proc.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.