Takiej zmiany na ryku mieszkaniowym nikt się nie spodziewał. Bogatsi zapłacą wyższe czynsze

Najlepiej zarabiający zapłacą wyższe stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych.
Najlepiej zarabiający zapłacą wyższe stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Czeka nas zmiana w zasadach przydzielania mieszkań komunalnych. Czynsz będzie uzależniony od dochodów mieszkańców.

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych została przyjęta w ubiegły czwartek. Jej przyjęcie oznacza zmiany w dotychczasowym sposobie przyznawania lokali najuboższym. Ta zmiana związana jest z Narodowym Programem Mieszkaniowym, który obecny rząd przyjął jeszcze w 2016 r.

Łatwiej o mieszkania komunalne
W kraju mamy obecnie blisko 870 tys. mieszkań komunalnych, w których mieszka ok. 3 mln obywateli. Niestety nie wszyscy potrzebujący otrzymują te mieszkania. Wiąże się to między innymi z tym, że wiele z tych lokali zajmowanych jest przez lokatorów, którzy mogliby sobie pozwolić na wynajem mieszkania po cenach wolnorynkowych.

Zmienić mają to obecne przepisy, które będą lokatorów tych mieszkań zobowiązywać do składania oświadczeń o zarobkach co 2,5 roku. Osoby, które przekroczą wyznaczone progi będą musiały płacić wyższą stawkę czynszu lub opuścić zajmowany lokal. Dzięki temu mieszkanie takie będzie mogło zostać przyznane najbardziej potrzebującym.


Kryterium dochodowe
Lokalne władze podczas rozpatrywania wniosku o mieszkanie komunalne będą sprawdzać poziom dochodów wnioskodawcy i na tej podstawie będą wydawać decyzję o przyznaniu takiego mieszkania. Mieszkanie takie będzie można stracić nie tylko w przypadku zwiększenia dochodów, lecz również w momencie ujawnienia, że lokator jest posiadaczem innego mieszkania lub domu w tym samym powiecie.

Nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany przepisów. W ocenie Komitetu Obrony Lokatorów doprowadzi to do sytuacji, że wszelkie podwyżki otrzymane przez najemców będą natychmiast odbierane przez gminy w postaci podwyższenia czynszu.
Trwa ładowanie komentarzy...