Co za absurd. Do Biedronki w niedzielę wejdziesz tylko z biletem?

Chcemy działać bez omijania przepisów - podkreślają menedżerowie firmy Jeronimo Martins Polska.
Chcemy działać bez omijania przepisów - podkreślają menedżerowie firmy Jeronimo Martins Polska. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Ustawodawcy pozostawili niewiele furtek do ominięcia zakazu handlu w niedzielę. Sprzedaż na dworcach kolejowych i autobusowych pozwoli działać sprzedawcom „w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych”. Sprawa nie dotyczy wyłącznie Biedronki lecz innych popularnych sieci, jak np. Rossmana, które często mają sklepy na dużych dworcach, np. Centralnym w Warszawie.

O zgrozo, myśl ustawodawcy w tej sprawie pofrunęła swobodnie jak ptak: mianowicie legalnego zakupu w takiej placówce mógłby dokonać jedynie podróżny, i to odjeżdżający danego dnia z dworca. Sprzedanie produktów przypadkowej osobie, nie daj Boże miejscowemu, byłoby już łamaniem przepisów.

Czym jest obsługa podróżnych?
Co to oznacza? Być może sprzedaż taką jak w strefie duty free na lotnisku, czyli za okazaniem biletu przy dokonywaniu płatności. Być może sklep mógłby wprowadzić czytniki skanujące kod kresowy blankietu biletowego. W ostateczności można zawsze ustawić przy drzwiach „biletera”. Ale – gdyby stosować dosłownie zapisy ustawowe – co w sytuacji, gdy czyjś pociąg odjeżdża kilkanaście minut po północy? Czy wciąż będzie to „ten sam dzień”? A jeśli podróżny właśnie przyjechał i nieopatrznie wyrzucił bilet?
– Ustawodawca nie wyjaśnia, co w jego rozumieniu oznacza bezpośrednia obsługa podróżnychcytuje opinię prawnika dziennik „Fakt”.

Nie masz biletu? Nie kupisz
– Zakładając, że Jan Kowalski, podróżujący z Warszawy do Krakowa, będzie chciał w tym sklepie kupić produkty spożywcze na czas podróży, to nie będzie z tym problemu. Ale kiedy do sklepu przyjdzie klient tylko dlatego, że inne punkty handlowe w mieście były zamknięte i podróżnym tak naprawdę nie jest, to już sprzedaż takiej osobie byłaby wykroczeniem przeciw ustawie. Trudno powiedzieć czy właściciele sklepów zdecydują się na podjęcie ryzyka w tym temacie – kwituje prawnik.


Jeronimo Martins Polska zastrzega, że firma wciąż analizuje tę kwestię i finalne decyzje jeszcze nie zapadły. Właściciel sklepów Biedronka zastrzega oczywiście, że nie ma zamiaru obchodzić prawa.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.