Chyba czas zacząć się bać robotów. Te skubańce nauczyły się sobie pomagać

Roboty Boston Dynamics nauczyły się współdziałać przy rozwiązywaniu prostych problemów
Roboty Boston Dynamics nauczyły się współdziałać przy rozwiązywaniu prostych problemów YouTube.com / Boston Dynamics
Amerykańska firma Boston Dynamics od dawna publikuje w sieci filmy, w których główną rolę grają projektowane przez nią człeko- i zwierzokształtne roboty. Do tej pory śmialiśmy się z ich nieporadności. Dziś oglądamy film z mieszanką podziwu i strachu jednocześnie.

Roboty Boston Dynamics nauczyły się kilku niezłych sztuczek. Zachowują się prawie jak cwane psiaki. Na ostatnim filmie firmy widać, jak pokonują przeszkodę w magazynie – automatycznie zamykające się drzwi.
Do drzwi podchodzą obie maszyny. Po chwili zastanowienia jedna z nich je otwiera, sprytnie blokując je mechaniczną nogą i przytrzymuje drzwi. Drugi robot przechodzi, pierwszy idzie w jego ślady i pozwala drzwiom się zamknąć.

Para robotów została więc nauczona nie tylko poruszania się na czterech nogach – co jeszcze niedawno było dla nich sporym problemem. Umieją też rozwiązywać problemy i działać wspólnie, by osiągnąć cel.

Oczywiście są to problemy dość proste, z naszego punktu widzenia. Nauczenie robotów takiego zachowania z pewnością nie było łatwe i przed naukowcami i inżynierami jeszcze daleka droga. Mimo wszystko trudno oprzeć się wrażeniu, że czworonożne roboty potrafią coraz więcej.
Trwa ładowanie komentarzy...