Oni nie chcą kopalni kryptowalut. Odkryli, dlaczego mogą być niebezpieczne

Kopalnie kryptowalut to nic innego, jak farmy komputerów, zaprzęgniętych do wspólnej pracy. Zużywają olbrzymie ilości energii
Kopalnie kryptowalut to nic innego, jak farmy komputerów, zaprzęgniętych do wspólnej pracy. Zużywają olbrzymie ilości energii YouTube.com
Islandczycy stanęli przed niezwykłym problemem. Coraz więcej firm chce u nich stawiać kopalnie kryptowalut. Przyciągają ich niskie ceny energii, ale system energetyczny Islandii może tego nie wytrzymać. A wtedy wyspa pogrąży się w ciemności i mrozie. Islandczycy uznali, że z kryptowalut nie ma żadnego pożytku.

Już w tym roku zużycie energii przez islandzkie kopalnie kryptowalut może przewyższyć ilość energii, jaką pochłoną normalne potrzeby mieszkańców całej wyspy – światło, ogrzewanie, prąd dla urządzeń domowych.

System energetyczny Islandii jest unikalny na skalę światową. Niemal 100 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Wystarcza ona na zaspokojenie potrzeb 340 tysięcy mieszkańców wyspy. Ale niskie ceny prądu zaczęły kusić inwestorów, chcących kopać wirtualne waluty.

Kopanie kryptowalut coraz mniej opłacalne
Pod tym określeniem kryją się operacje matematyczne wykonywane przez komputery. Za wykonanie obliczeń właściciel komputera jest nagradzany cyfrową walutą. Jej wartość, szczególnie słynnego bitcoina, w ostatnich latach niesamowicie urosła, choć aktualnie mamy do czynienia ze spektakularnym spadkiem.

Mimo wszystko inwestorzy ciągle szukają miejsc, w których energia elektryczna jest na tyle tania, by cały proces kopania walut był opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Lista krajów, w których jest to możliwe, kurczy się w gwałtownym tempie. W Polsce jest to zajęcie raczej nieopłacalne.


W Islandii jako pierwszy alarm podniósł islandzki koncern energetyczny Orka. Jej rzecznik, Johann Snorri Sigurbergsson, twierdzi, że w tym roku centra danych pochłoną 840 gigawatów energii, podczas gdy wszyscy mieszkańcy wyspy zużyją jedynie 700 gigawatów.

A na Islandię ciągle napływają nowi inwestorzy, chcący stawiać kolejne farmy komputerów.

– Jeśli wszystkie te projekty zostaną zrealizowane, nie będziemy mieli do tego wystarczającej ilości energii – powiedział Sigurbergsson telewizji BBC.

Bez inwestycji i podatków
Również islandzcy politycy są sceptycznie nastawieni do kolejnych kopalni kryptowalut. Smari McCarthy, członek parlamentu, napisał na Twitterze, że eksploracja kryptowalut nie wymaga wielkich inwestycji, zatrudniania ludzi, a na dodatek nie pozostają po niej podatki. Uznał, że wartość tej działalności dla kraju jest praktycznie zerowa.

Islandzkie władze dają też sygnały, iż rozważają opodatkowanie działających u nich kopalni kryptowalut.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.