Właściciele iPhone'ów bezbronni jak dzieci. Wystarczy jeden SMS, żeby zawiesić im telefon na dobre

Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a.
Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a. Fot. 123rf.com
Problem dotyczy zarówno systemu iOS, jak i macOS: wystarczy krótka wiadomość z użyciem znaków z alfabetu indyjskiego języka Telugu, żeby wprawić ich urządzenia w nieustanny ciąg restartów, co – jak twierdzą branżowe serwisy – może prowadzić nawet do konieczności reinstalacji systemu.

Nie chodzi tylko o SMS i tylko iPhone'y. Jak wylicza portal Niebezpiecznik.pl do permanentnego zablokowania telefonu można doprowadzić, wysyłając sekwencję poprzez Messengera, WhatApp, Outlooka, Twittera, Gmaila (również na kompluterach Apple). W efekcie następuje co najmniej „crash” aplikacji, czyli jej niekontrolowane wyłącznie się. Po czym może nastąpić coś, co w slangu nosi nazwę „petli śmierci”: aplikacja ponownie się uruchamia, po czym raz jeszcze zamyka, znów uruchamia i znów zamyka. I tak w kółko. – Aplikacje po crashu próbują same wstać, ładując jeszcze raz, automatycznie, te same dane, które crash spowodowały – tłumaczy Niebezpiecznik.pl.

Wystarczy wiadomość z sekwencją znaków kodowanych w następujący sposób: U+0C1C U+0C4D U+0C1E U+200C U+0C3E. To odpowiedniki znaków z języka Telugu. Niebezpiecznik.pl poleca w takiej sytuacji podłączyć smartfon do komputera iMac i skasować wiadomość z poziomu aplikacji desktopowej. Ostatecznie można poprosić kogoś o wysłanie nowej wiadomości w danej aplikacji – byleby bez indyjskich znaków – i wtedy spróbować restartu.

Jeżeli to nie wystarczy, w skrajnych przypadkach konieczna będzie reinstalacja systemu lub... cierpliwość. W przyszłym miesiącu będzie dostępna wersja beta systemów iOS11.3 oraz macOS 10.13.4, w których problem został rozwiązany.
Trwa ładowanie komentarzy...