Większość Polaków oczekuje w tym roku podwyżek. Menedżerowie postarają się tę presję przeczekać

Ponad 61 proc. pracowników w Polsce oczekuje wkrótce podwyżki. Ale dać podwyżkę chce mniej niż co trzecia firma.
Ponad 61 proc. pracowników w Polsce oczekuje wkrótce podwyżki. Ale dać podwyżkę chce mniej niż co trzecia firma. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Badanie „Barometr rynku pracy”, jakie przeprowadza Work Service, w zasadzie nie pozostawia większych wątpliwości: większość z nas oczekuje w tym roku podwyżek. Jednocześnie zaledwie co trzecia firma deklaruje w badaniach, że podniesie płace. Co może oznaczać, że w kolejnych kwartałach może nas czekać wiele spektakularnych sporów płacowych.

„Obecnie 61,5 proc. Polaków spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki” – piszą autorzy badania. – „Jest to wynik o 8,2 pkt wyższy niż przed rokiem i najwyższe wskazanie od 2013 roku” – dowodzą. Trend jest szczególnie widoczny wśród pracowników przed 35. rokiem życia - podkreśla TVN24bis.

Być może to efekt wszechobecnych rozważań na temat „rynku pracownika”, liczonej na przeszło 100 tysięcy osób luki w rynku pracy czy spektakularnego rozwoju niektórych branż. Według ekspertów bezrobocie w Polsce w zasadzie graniczy już z bezrobociem dobrowolnym, w wielu przypadkach pracownicy zza wschodniej granicy – przeważnie z Ukrainy – nie rozwiązują problemu z niedoborem siły roboczej.

Nie ma jednak wątpliwości, że Polak poczuł się w pracy pewniej. O zatrudnienie obawia się zaledwie 12,9 proc. ankietowanych, czyli 5 proc. mniej niż w zeszłym roku. Ba, w przypadku osób z wykształceniem zawodowym odsetek tych, którzy przeżywają jakieś rozterki wynosi 7,1 proc. I ma to swoje uzasadnienie: ponad 40 proc. firm zapowiada w najbliższym czasie rekrutację – co jest najlepszym wynikiem w historii prowadzonych przez Work Service badań.


Problem jednak w tym, że te nadzieje na podwyżkę w bieżącym roku najwyraźniej zrodziły się na podstawie powszechnej presji płacowej, a nie negocjacji i zapowiedzi menedżerów. Nie dość bowiem, że 55 proc. zatrudnionych dostało w ubiegłym roku mniejsze lub większe podwyżki, to zaledwie 29 proc. firm przyznaje się do planowania na ten rok jakichś wzrostów płac. „Najchętniej wynagrodzenia będą podnosić duże firmy o zatrudnieniu ponad 250 pracowników (35 proc.) i z sektora handlowego (39,6 proc.)” – można przeczytać w raporcie. Pozostałych na podwyżki albo nie stać, albo będą chciały przeczekać panujące na rynku pracy nastroje.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.