Nowe zalecenia dla ścigających oszustwa gospodarcze. „To koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach”

- To koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach - komentuje nowe zalecenia Zbigniew Ziobro
- To koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach - komentuje nowe zalecenia Zbigniew Ziobro Agata Grzybowska/Agencja Gazeta
Wiceprokurator generalny, Bogdan Święczkowski, wydał prokuratorom zalecenia, z których wynika, że w przypadkach przestępstw finansowo-gospodarczych i skarbowych prokuraturę „winna cechować surowość, adekwatna do skutków, jakie nie tylko wobec Skarbu Państwa, ale również poszczególnych obywateli, wywołują powyższe przestępstwa"

Do nowych zaleceń dla prokuratorów dotarła Polska Agencja Prasowa. Rozmówca PAP powiedział, że prokuratorzy mają wnioskować o kary bezwzględnego więzienia dla sprawców. Przestępcom, którzy doprowadzą do szkód powyżej 200 tys. zł ma grozić co najmniej 3 lata więzienia. W przypadku strat przewyższających milion złotych będzie to 5 lat, jeżeli wartość przekroczy 5 mln – 7 lat, a jeśli 10 mln – 10 lat. Złagodzenie kary może mieć miejsce jeżeli oskarżony będzie współpracował z prokuraturą.

Dlaczego rząd wprowadził nowe zalecenia?
Motywy wprowadzenia tych zmian wyjaśniał agencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który zapowiedział, że „to koniec pobłażania dla przestępców w białych kołnierzykach”. Szef resortu podkreślił również, że pieniądze pochodzące z VAT-u należą do Polaków i „nie mogą być rozkradane”.

– Mają służyć ważnym społecznie celom, np. finansowaniu służby zdrowia czy programu "500 zł na dziecko – zauważył w rozmowie cytowanej przez Polsat News

Według ekspertów banku Credit Agricole dzięki działaniom związanym z uszczelnianiem luki w VAT skarb państwa wzbogacił się o dodatkowe 12,5 do 17 mld złotych.
Trwa ładowanie komentarzy...