"Sprytni" inwestorzy wywindowali kurs bezwartościowej spółki. Pomyliły im się nazwy

Inwestorzy giełdowi nie wykazali się spostrzegawczością. Przez pomyłkę napompowali wartość nie tej spółki, o którą im chodziło
Inwestorzy giełdowi nie wykazali się spostrzegawczością. Przez pomyłkę napompowali wartość nie tej spółki, o którą im chodziło Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Część polskich inwestorów giełdowych nie popisała się szczególną inteligencją. Przez pomyłkę wywindowali kurs bezwartościowej spółki. Okazało się, że nie odróżnili spółki z o.o. od akcyjnej. Ta kuriozalna pomyłka nie wyszła im na dobre.

Kilka dni temu analitycy giełdowi zaczęli przecierać oczy ze zdumienia. Kurs jednej z notowanych na warszawskiej giełdzie spółek zaczął gwałtownie rosnąć. Sytuacja była o tyle dziwna, że Drewex S.A. nie ma dosłownie żadnych aktywów, zobowiązania na sumę ponad 12 mln złotych i nie notuje żadnych przychodów.

Na dodatek nikogo nie zatrudnia, a jej notowania niedawno były zawieszone – spółka nie przedstawiła w terminie swojego sprawozdania finansowego. Zrobiła to miesiąc po wymaganej dacie, w formie skanu – inne spółki publikują przynajmniej dokument w formie PDF.

Wzrost akcji Dreweksu
Powstało szybko kilka spiskowych teorii – wiele osób podejrzewało, że ktoś sztucznie pompuje wycenę akcji spółki, by znaleźć naiwnych do zainwestowania w nią.

Prawda okazała się bardziej prozaiczna. Zaskakujący wzrost akcji Dreweksu zbiegł się z informacją, że firma o nazwie Fabryka Konstrukcji Drewnianych kupiła 100 proc. akcji spółki Drewex. Wartość transakcji opiewa na ok. 12 mln złotych. Paradoks całej sytuacji polega na tym, że FKD kupiła firmę Drewex sp. z o. o. a nie Drewex S.A.


To dwie różne firmy o tej samej nazwie, aczkolwiek ich rozróżnienie inwestorom giełdowym nie powinno sprawiać większych problemów. Okazało się, że sprawiło, a przy okazji kurs spółki, którą nikt od dawna się nie interesował, poszedł w górę aż o 25 proc. (z 85 groszy do mniej więcej złotówki).

Stosowny komunikat szybko wystosowała też Fabryka Konstrukcji Drewnianych.

– W związku z licznymi zapytaniami inwestorów chcemy oświadczyć, że przejęta przez FKD SA spółka Drewex Sp. z o.o. z siedzibą w Mieszkowicach nie ma żadnych powiązań z notowaną na rynku głównym spółką Drewex SA z siedzibą w Krakowie. Obie spółki różnią się profilem działalności, miejscem siedziby oraz formą prawną prowadzonej działalności – napisali przedstawiciele FKD.

Po krótkim inwestycyjnym szale, kurs akcji Dreweksu na giełdzie powrócił do poziomu 85 groszy.
Trwa ładowanie komentarzy...