Decyzja PIP zaskakuje. Jedna Biedronka w Polsce będzie mogła pracować w niedziele wolne od handlu

Przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka może prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu.
Przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka może prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu. Fot . Marcin Stępień / Agencja Gazeta
W środę Państwowa Inspekcja Pracy wydała oświadczenie, w którym uściśla informacje podane na wtorkowej konferencji prasowej. Chodzi o możliwość funkcjonowania sklepów spożywczych w niedziele objęte zakazem handlu.

Okazuje się, że zgodnie ze stanowiskiem PIP, na które powołuje się portal „Wiadomości Handlowe”, przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka będzie mógł prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu. To sklep zlokalizowany na warszawskim Dworcu Centralnym.

Podczas wtorkowej konferencji Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy na pytanie o możliwość prowadzenia sprzedaży przez sklepy spożywcze zlokalizowane na terenie dworców, odpowiedziała: „Przyjmiemy, że tak”. Dlatego też wielu obecnych na konferencji mogło zrozumieć, że sklepy tego typu zostaną uznane za prowadzące bezpośrednią obsługę podróżnych (taki wyjątek zapisany w ustawie pozwala na prowadzenie handlu we wszystkie objęte zakazem handlu niedziele).

Handlować może tylko ta jedna Biedronka
Jednak już w środę, w oświadczeniu wydanym przez Państwową Inspekcję Pracy widnieje uściślenie, że deklaracja dotyczyła zaledwie jednego sklepu sieci Biedronka, położonego na Dworcu Centralnym w Warszawie. W dalszej części oświadczenia przesłanego do „Wiadomości Handlowych” widnieje zapis:

W tym wyraźnie określonym i zbadanym przypadku nie ma wątpliwości, że placówka ta jest zlokalizowana bezpośrednio w hali dworca i jej działalność może być uznana za służącą obsłudze podróżnych. Na tej podstawie nie można jednak przyjąć, że wszystkie sklepy należące do tej sieci położone na innych dworcach lub w ich pobliżu mogą prowadzić handel w niedzielę. Czytaj więcej


W oświadczeniu PIP informuje również, że każdy przypadek odnoszący się do zakazu handlu w niedziele będzie rozpatrywany indywidualnie, a kluczowe dla decyzji będzie położenie sklepu – bezpośrednio w budynkach dworcowych, czy też zintegrowanej z dworcem galerii handlowej. Zgodnie z wykładnią PIP, punkty handlowe zlokalizowane na terenie tych galerii handlowych nie pełnią funkcji bezpośredniej obsługi podróżnych.


Zwróciliśmy się z pytaniem do sieci Biedronka, czy zamierza skorzystać z możliwości handlu w tym jednym sklepie oraz, czy będzie próbowała ustalić, czy handel będzie też możliwy w innych sklepach zlokalizowanych na dworcach.
Trwa ładowanie komentarzy...