Pierwsza niedziela z zakazem handlu i… Pierwszy mandat dla właściciela sklepu

W całym kraju obowiązuje zakaz handlu. Są już pierwsze mandaty.
W całym kraju obowiązuje zakaz handlu. Są już pierwsze mandaty. Foto: Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Dzisiaj przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu. Już wcześniej inspekcja handlowa zapowiadała na ten dzień pierwsze kontrole. Okazuje się, że będą pierwsze mandaty.

Pierwszego marca weszła w życie ustawa, która początkowo ograniczyła (do końca tego roku handel będzie można prowadzić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca), a po okresie przejściowym całkowicie zakaże handlu w niedziele. Nie dotyczy to wszystkich podmiotów, ponieważ lista wyjątków jest bardzo długa. Poza sklepami, w których właściciele osobiście będą mogli prowadzić sprzedaż, znajdą się na niej między innymi apteki, kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie, stacje benzynowe i pod pewnymi określonymi przez ustawodawcę warunkami sklepy na dworcach.

W związku z zakazem Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole. Rzecznik PIP poinformowała, że zakaz wykonywania pracy związanej ze sprzedażą dotyczy nie tylko osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, ale również wszystkich zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku złamania zakazu, inspektor PIP może nałożyć na właściciela sklepu mandat w wysokości 1-2 tys. złotych, zaś w przypadku recydywy nawet do 5 tys. złotych.

Pierwsza niedziela z zakazem i pierwszy mandat
Jak informuje portal „gorzowianin.com”, w mieście zamknięte są wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, dyskonty oraz sklepy w galeriach handlowych. Otwarte są za to sklepy osiedlowe, w których zgodnie z zapisami ustawy sprzedaż mogą prowadzić wyłącznie właściciele.


Nad przestrzeganiem zakazu w całym kraju czuwa Państwowa Inspekcja Pracy. W Gorzowie Wielkopolskim kontrole przewidziane są do godziny 18. Oprócz tego PIP uruchomiła też specjalną infolinię, na którą można zgłaszać przypadki naruszenia zakazu handlu.

Właśnie telefonicznie wpłynęło dzisiaj do PIP zgłoszenie o możliwości złamania zakazu handlu przez jednego z właścicieli sklepów w Gorzowie Wielkopolskim. Na miejsce wyruszyli pracownicy PIP, którzy stwierdzili, że sprzedaż alkoholu w sklepie prowadzi pracownica zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej. W związku z tym wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne. Jak poinformował Piotr Gontarczyk z Państwowej Inspekcji Handlowej, na właściciela sklepu zostanie nałożony mandat w wysokości 1000 złotych.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.