Rząd dokręci śrubę inwestorom. Da polskiej instytucji prawo do nakładania miliardowych kar

KNF ma dostać prawo karania inwestorów za tzw. zobowiązania inwestorskie
KNF ma dostać prawo karania inwestorów za tzw. zobowiązania inwestorskie 123rf
Komisja Nadzoru finansowego otrzyma za niedługo nowe, potężne narzędzie. Dzięki nowelizacji ustawy regulującej działalność instytucji finansowych będzie mogła nakładać na ich właścicieli kary liczone w miliardach złotych.

KNF ma dostać prawo karania inwestorów za tzw. zobowiązania inwestorskiepisze „Dziennik” powołując się na "Gazetę Prawną". Są one jednym z elementów procedury, w ramach której KNF wydaje zgodę na przejęcie większościowego pakietu akcji jednej spółki przez drugą. Zobowiązania mogą dotyczyć np. debiutu giełdowego, albo w przypadku kupna polskiej firmy przez zagraniczną konkurencję – utrzymania rodzimej nazwy.

Nowe uprawnienia KNF
Jedną z najgłośniejszych tego typu spraw była kara nałożona przez KNF na fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners. Instytucja wytknęła funduszowi m.in. błędy w powiadomieniach o zmianach w zarządzie oraz fakt, że za obsługę prawną banku odpowiada kancelaria należąca do członka rady nadzorczej. W tym wypadku decyzja poszła jednak za daleko. Pod koniec ubiegłego roku Business Insider Polska dowiedział się, że Trybunał Arbitrażowy nakazał Skarbowi Państwa zapłacić 760 mln zł odszkodowania.

Teraz nowelizacja (która jest związana z dostosowywaniem naszego prawa do wymogów UE) ma dać KNF większą możliwość nakładania kar, które będą mogły sięgać nawet wysokości wartości całej inwestycji. Oznacza to, że w przypadku największych przejęć w grę mogą wchodzić kwoty rzędu miliardów złotych.
Trwa ładowanie komentarzy...