Uważaj na te popularne zabawki. Nowy raport stwierdza, że mogą być groźne dla dzieci

Komisja Europejska ostrzega przez fidget spinnerami. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla dzieci
Komisja Europejska ostrzega przez fidget spinnerami. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla dzieci 123rf.com
Ciągle trwa globalny boom na fidget spinnery – zabawkę, którą kręcimy w palcach. Podobno można się dzięki niej odstresować i lepiej skupić. Po lekturze nowego raportu Komisji Europejskiej wielu rodziców czeka raczej zwiększona dawka stresu. Urzędnicy uznali bowiem, że niektóre z zabawek mogą być groźne dla dzieci.

Chodzi o modele, które są wyposażone w światełka. Aby lampki działały, fidget spinner musi mieć źródło prądu – i to właśnie bateria jest dla dziecka zagrożeniem.

W raporcie możemy przeczytać, że dzięki europejskiemu systemowi ostrzegania wykryto spinnery z bateriami guzikowymi, które dziecko może łatwo wyjąć i połknąć. Grozi to poparzeniami przełyku i jelit.

Inne spinnery, przed którymi ostrzega Komisja, są po prostu kiepsko wykonane i wypadają im łożyska. A dziecko może takie łożysko, czyli niewielki krążek, połknąć. To z kolei grozi zadławieniem.

Ile zabawek jest bezpiecznych?
– Pojawiło się wiele obaw związanych z wypadkami z udziałem małych dzieci, które albo połknęły uszkodzone części zabawki, albo połknęły baterie guzikowe. W takich przypadkach konieczna i pilna jest interwencja szpitala – piszą autorzy raportu.

– W związku z tym niebezpieczne zabawki zostały wytropione, zatrzymane na granicach lub w portach albo zniszczone – dodają.

Unia Europejska w 2017 roku wydała ponad 2200 alertów o niebezpiecznych produktach. Największą grupą zakwestionowanych towarów były właśnie zabawki – stanowiły aż 29 procent wszystkich towarów.

Najwięcej niebezpiecznych towarów pochodziło z Chin – 53 procent. Europejski rodowód miało 26 proc. produktów.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.