Ujawnili nowe dane o pracy w Polsce. Tak dobrze jeszcze nie było

Pod koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych blisko 118 tys. miejsc pracy.
Pod koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych blisko 118 tys. miejsc pracy. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Tak dużej liczby miejsc pracy jak w roku ubiegłym nie powstało jeszcze nigdy do tej pory. To między innymi efekt bardzo dobrej koniunktury gospodarczej.

Z danych GUS wynika, że w roku 2017 powstało ponad 694 tys. miejsc pracy. - To przede wszystkim efekt dobrej koniunktury gospodarczej. Dzięki niej szybko rosło zapotrzebowanie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym na towary i usługi wytwarzane nad Wisłą – komentuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. Jego zdaniem statystykę może też zawyżać zamiana dotychczasowych umów cywilnoprawnych na etaty. W ten sposób pracodawcy starali się uchronić przed ucieczką pracowników do konkurencji.

Szara strefa zanika
Dobra koniunktura w gospodarce spowodowała, że wielu pracodawców przestało ukrywać się przed fiskusem. Zdaniem prof. Zenona Wiśniewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu takie są przyczyny wyjścia wielu osób z szarej strefy.

Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do rekordowego zatrudnienia jest spadek liczby likwidowanych miejsc pracy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że firmy niechętnie inwestują w nowe technologie, które umożliwiłyby automatyzację pracy.

Oferty pracy
Nowych miejsc pracy jest dużo więcej niż zlikwidowanych. Na koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych prawie 118 tys. etatów, a pracownicy wielu branż mogą wybierać najkorzystniejsze dla nich oferty.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.