Chiński pożeracz smogu: skuteczny i wysoki na 60 metrów. Wygląda niesamowicie

Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów, który w ciągu doby czyści 10 milionów metrów sześciennych powietrza.
Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów, który w ciągu doby czyści 10 milionów metrów sześciennych powietrza. Foto: Kuba Atys / Agencja Gazeta
Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów. Na dobę przerabia – uwaga – 10 milionów metrów sześciennych powietrza. I działa znakomicie, co chińskie władze potwierdzają pierwszymi wynikami badań.

Instalacja powstała w mieście Xi'an, słynącym z fatalnej jakości powietrza – nawet jak na chińskie warunki. Kraj Środka od wielu lat zmaga się z problemem smogu. Szybki rozwój przemysłu oraz lekceważenie norm ekologicznych sprawiły, że powietrze w niektórych regionach Chin nie brudzi budynków, ale je odbarwia, zaś do gleby nie docierają nawet promienie słoneczne. Wiele miast jest po prostu spowitych wieczną, toksyczną mgłą.

Chińskie władze dostrzegły problem i szybko usiłują temu zaradzić. Problem jest śmiertelnie poważny – i to dosłownie. Szacuje się, że smog w tym kraju zabija przedwcześnie od 350 do 400 tysięcy osób.

Oczyszczacz powietrza dla Chin
Jeden z najnowszych chińskich projektów mających polepszyć jakość powietrza jest teoretycznie banalnie prosty. Skoro w domach wykorzystujemy oczyszczacze powietrza, to czemu by nie skonstruować jednego wielkiego miejskiego filtra?
W mieście Xi'an zbudowano więc specjalny komin o wysokości 60 metrów. Jego zadaniem nie jest kopcenie, ale wypluwanie oczyszczonego powietrza. U stóp komina umieszczono konstrukcję ze szklanym dachem. Ciepło słoneczne podgrzewa powietrze znajdujące się pod tą szklarnią, dzięki czemu unosi się ono do góry – wprost do komina. Tam zaś czeka na nie zestaw filtrów, wyłapujących cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) i większe.

Taki pył jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, szczególnie u osób starszych i z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Walka ze smogiem
Chiński pożeracz smogu jest eksperymentalną konstrukcją. Naukowcy tak naprawdę nie wiedzieli, czy zadziała. W ciągu doby z komina wylatuje aż 10 mln metrów sześciennych czystego powietrza.

Wydaje się, że to sporo, ale jeśli miasto ma rozmiary 10 x 10 km a smog może unosić się do 1 km nad nim, to wieża czyści jedynie 0,01 procent atmosfery nad miastem. Z drugiej jednak strony najgroźniejsze dla ludzi są zanieczyszczenia unoszące się do wysokości 2 metrów nad ziemią.


Wyniki badań powietrza w Xi'an po zamontowaniu wieży nie zostały jeszcze opublikowane. Jednak jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, prof. David Y.H. Pui, ujawnił, że grupa badawcza odnotowała 19-procentowy spadek stężenia PM2,5 na obszarze o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych wokół wieży.
Trwa ładowanie komentarzy...